Свет

Уапсена поранешната девојка на Џефри Епштајн : Заведувала и му носела малолетнички кои тој ги злоупотребувал

Фото: Getty Images, Марк Мајнц / персонал

Британскат наследничка Гислан Максвел, кој стана советник на осрамотениот финансиер Џефри Епштајн, е уапсена денес, соопштија два извори од Њујорк.ФБИ во Њу Хемпшир ја уапси под обвинение дека е вмешана во случајот со Епштајн кој сексуално злоставувал малолетни лица, а се очекува таа денес да се појави во сојузниот суд, велат извори. Ќерката на медиумскиот магнат Роберт Максвел, Гислаин беше во врска со Епштајн и со децении беше на страната на овој инвеститор.

Но, таа, наводно, исто така му помагала на Епштајн да донесува и да заведе тинејџерки за сексуални односи со овој богат и моќен човек.

Во обвинението се тврди дека Максвел „помагала, олеснувала и придонесувала за злоупотреба на малолетни девојчиња од страна Џефри Епштајн, меѓу другото, помагајќи му на Епштајн да регрутира, заведува и на крај злоупотребува жртви за кои двајцата знаеле дека биле под 18-годишна возраст“.

Таа е обвинета за заведување на малолетни лица со цел да се вклучат во нелегални сексуални активности и да обезбеди превоз за малолетни лица со намера да се занимаваат со незаконски сексуални активности.

Помеѓу 1994 и 1997 година, Максвел била меѓу најблиските соработници на Епштајн и исто така била во „блиска врска“ со него, се наведува во обвинението.

Во истиот период, таа завела неколку малолетни девојчиња со цел тие да се вклучат во сексуални активности со Епштајн, се вели во обвинението.

Таа се обидела да се спријатели со нив, прашувајќи ги за нивните животи и семејства, а потоа таа и Епштајн изградиле пријателства со тоа што ги носеле жртвите во кино или на шопинг.

Максвел „би се обидела да ја нормализира сексуалната злоупотреба на малолетна жртва разговарајќи со нив за сексуални теми, се соблекувала пред жртвата, била присутна кога малолетната жртва се соблекувала и била присутна за време на сексуални акти во кои биле вклучени малолетничката жртва и Епштајн“, според Би-Би-Си.

Related posts

Leave a Comment