Свет

Уапсен водечкиот руски експерт за хиперсонични ракети Александар Шиплљук, обвинет е за велепредавство

Director of the Institute of Theoretical and Applied Mechanics of the  Russian Academy of Sciences Shiplyuk arrested for treason - News Hub

Директорот на Институтот за теоретска и применета механика на сибирскиот огранок на Руската академија на науките Александар Шипљук е уапсен под обвинение за велепредавство, изјави во петокот за ТАСС научниот директор на институтот Василиј Фомин.

„Во институтот беа спроведени истражни активности. Тие се поврзани со нашиот директор Александар Шипљук, кој е уапсен“, рече тој. „Тој се соочува со истите обвиненија како и Маслов (Анатолиј Маслов, главен научен соработник на институтот, кој беше уапсен претходно – ТАСС). Велепредавство“.

Според Фомин, Шипљук бил однесен во московскиот притвор Лефортово.

Д-р Александар Шиплјук, познат руски научник и дописен член на Руската академија на науките, е специјализиран за динамика на аерогас со голема брзина и експериментално истражување на протокот на гас. Клучните области на неговиот истражувачки интерес вклучуваат експериментална аеротермална динамика на хиперсонични авиони со директни млазни мотори.

Главниот научен соработник на институтот Анатолиј Маслов беше уапсен под обвинение за велепредавство на 27 јуни и беше однесен во притворниот центар Лефортово во Москва. Извор близок до истрагата изјави за ТАСС дека човекот е осомничен за споделување доверливи информации поврзани со хиперсонични истражувања. Неговиот случај го истражува Федералната служба за безбедност на Русија.

На 30 јуни, судот во Новосибирск одобри апсење на друг научник – Дмитриј Колкер од Институтот за ласерска физика на Сибирскиот огранок на Руската академија на науките. Тој имал рак во четврта фаза, но од приватна клиника бил однесен во московскиот притвор Лефортово, каде што починал на 2 јули.

Related posts

Leave a Comment