АктуелноСвет

УДАРНА ВЕСТ : Иран ЗАПЛЕНИ британски танкер за нафта во теснецот Хрумз

 

Иранскиот корпус На исламската револуционерна гарда (ИРГЦ, елитна единица на иранските вооружени сили) соопшти дека го заплениле британскиот танкер за нафта Стена Имперо во Ормудскиот теснец, објави Прес ТВ на својот профил на Твитер вечерва.

Според ИРГЦ, танкерот бил запленет поради прекршување на меѓународните правила и бил придружуван до брегот за инспекција.

По инцидентот, Ројтерс, цитирајќи ги своите извори, изјави дека британската владина комисија за вонредни состојби ќе одржи вонреден состанок.

Ситуацијата околу Иран се влоши по инцидентот од 13 јуни во Ормудскиот теснец, кога два танкери се запалија по претпоставените напади. САД  за инцидентот го  обвинија Иран. Обединетото Кралство и Саудиска Арабија ги поддржаа овие обвинувања. Техеран ги отфрли овие тврдења.

На 20 јуни, Иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда изјави дека го урнал американското беспилотно летало над јужната провинција Хормозган. Портпаролот на американската централна команда, Бил Урбан, пак, рече дека беспилотното летало летало во меѓународниот воздушен простор над Хрумскиот теснец. Според медиумите, следејќи ги овие настани, американскиот претседател Доналд Трамп ги одобри воените напади врз Иран, но се повлече од  нив десет минути пред да започне операцијата.

Во четвртокот, Трамп рече дека американски воен брод соборил иранско беспилотно летало над Ормутскиот теснец, кое летало премногу близу до бродот. Иран одговори, велејќи дека не изгубил никакви беспилотни летала во Ормудскиот теснец или на друго место.

Related posts

Leave a Comment