Фудбал

Украина бара откажување на пријателскиот натпревар на Русија со Босна и Херцеговина

Украинскиот фудбалски сојуз побара ФИФА и УЕФА да го откажат пријателскиот натпревар меѓу Русија и Босна и Херцеговина, веста за ова се појави на веб-страницата на организацијата во саботата. 

„Одлуката на Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина изгледа како да е насочена кон поддршка на акциите на руската влада во Украина . апелираат до Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина. 

На 9 септември се дозна дека фудбалската репрезентација на Русија ќе се сретне на теренот со селекцијата на Босна и Херцеговина во пријателски натпревар во Санкт Петербург на 19 ноември. 

Во март, во врска со почетокот на специјалната воена операција за заштита на Донбас, ФИФА и УЕФА одлучија да ги отстранат руските спортисти од меѓународните натпревари, поради тоа, Спартак Москва ја загуби можноста да игра во 1/8 финалето на Лигата на Европа. , а руската репрезентација беше исфрлен од плеј-офот за светското првенство во 2022 година во Катар. Во мај, УЕФА ги суспендираше сите руски клубови и репрезентации за сезоната 2022/23. Клубовите нема да бидат примени во европските натпреварувања, а рускиот тим нема да учествува во Лигата на нации. 

По откажувањето на меѓународните натпревари, претставниците на руската Премиер лига планираа да создадат нов фудбалски турнир во Русија – Лига купот, но на 14 јули се дозна дека РПЛ  гласаше против оваа одлука . Наместо Лига купот, ќе се одржи ажуриран Куп на Русија.

Related posts

Leave a Comment