Свет

Украина го наруши договорот за прекин на огнот во Донецк 31 пати

 

 

 Украинските вооружени сили (УАФ) го нарушија режимот за прекин на огнот 31 пати во текот на изминатиот ден, откако истрелаа 670 проектили на територијата на Донетска Народна Република (ДНР),изјави  шефот на групата на ДНР во Заедничкиот центар за контрола и прекин на огнот, Руслан Јакубов.

“Вкупниот број на прекршувања извршени од страна на украинските вооружени сили во текот на изминатиот ден е 31 пати”,  “Вкупниот број на истрелани проектили е 670.”

Под оган се најдоа, градовите Докучаевск и Јасиноватаја, селото Василевска, аеродромот Донецк, селата Александровка и населбата Спартак на периферијата на Донецк, заедницата Горловка кај Зајцево, како и селата Безименно, Качкарское , Коминтерново, Октабјар, Патриотически, Саханка и Сосоновское во јужен Донетск. Напаѓачите од Украина користеа 152-милиметарски и 122-мм хаубици, 120-милиметарски и 82-милиметарски минофрлачи, оружје на пешадиски борбени возила и оклопни возила, фрлачи за гранати и малокалибарско оружје.

Центарот претходно објави дека жител на Донецк бил повреден во нападите. Штетата била регистрирана и во градовите Донецк, Докучаевск и Јасиноватаја и во селото Зајцево.

Прекинот на огнот во моментов е оперативен во Донбас. Беше воведен  на 8 март, но украинските милитанти го прекршија подоцна истата ноќ. Воведувањето на нов режим за прекин на огнот беше клучна тема на дневен ред на седницата на Трилатералната контакт група во Минск на 19-ти јуни, но страните не постигнаа договор. Ниту претставниците на Киев и Донбас не успеаја да се договорат за нов прекин на огнот на состанокот на трилатералната контакт група на 2 јули.

Related posts

Leave a Comment