Свет

Украина и САД започнаа воени вежби во Црното Море, Русија повикува на откажување

U vojne vježbe će biti uključeno više od 30 zemalja

Украина и САД започнаа воени вежби во Црното Море и јужна Украина, во кои ќе учествуваат повеќе од 30 земји, и покрај руските повици за откажување на вежбите.

„Морскиот ветер 2021“ следува по зголемувањето на тензиите меѓу НАТО и Москва, кои минатата недела соопштија дека истрелале предупредувачки истрели во близина на британскиот воен брод за да го истераат од водите на Црното Море покрај кримскиот брег.

Велика Британија ја отфрли руската верзија на инцидентот. Русија го анексираше Крим во 2014 година и тврди дека е руска територија, но полуостровот е меѓународно признат како дел од Украина.

Руската амбасада во Вашингтон повика на откажување на вежбите, а руското Министерство за одбрана рече дека ќе реагира доколку е потребно да се заштити сопствената национална безбедност.

Вежбите ќе траат две недели и ќе учествуваат 5.000 војници од НАТО и другите сојузнички земји, како и околу 30 бродови и 40 авиони. Учество ќе земат и уништувачот на ракети „УСС Рос“ и американските маринци.

Украина вели дека главната цел е да се стекне искуство во заеднички активности за време на мултинационалните мировни и безбедносни операции. Односите меѓу Киев и Москва се на многу ниско ниво откако Русија го окупираше Крим, како и поради поддршката на Русија за сепаратистичките бунтовници во источна Украина.

Тензиите повторно се зголемија оваа година, бидејќи Русија собра војска на границата со Украина, каде дел од трупите се уште се со својата опрема.

Related posts

Leave a Comment