Свет

Украина „нема да добие ни долар“ ако републиканците победат во Конгресот

Украина „нема да добие ни денар“ ако републиканците победат во Конгресот – сојузник на Трамп

Ако републиканците го вратат Конгресот на среднорочните избори следната недела, „ ниту еден долар нема да оди во Украина “, рече американската претставничка Марџори Тејлор Грин на митингот во Сиукс Сити, Ајова во четвртокот, обвинувајќи ја владејачката Демократска партија дека и дава приоритет на украинската војска пред животите. на Американците.

„ Единствената граница за која се грижат е Украина, а не јужната граница на Америка“ , изјави Грин. „ Нашата земја е на прво место .

Иако анкетите покажуваат дека републиканците имаат многу реални шанси да го вратат Домот, како и Сенатот, украинските политичари не изгледаа загрижени од ветувањата на Грин.

Свјатослав Јураш, член на Слуга на народот партија на претседателот Владимир Зеленски, во петокот за Newsweek изјави дека Грин „ не е водечки дел од републиканската дискусија “.

„ Фактот дека има екстремна десница и екстремна левица во Америка кои имаат поинаква гледна точка е очигледен бидејќи Америка е демократија “, рече тој. „ Што се однесува до мејнстрим перспективата на двете страни на патеката, поддршката за Украина е многу јасна “.

Инсистирајќи дека Киев не бара „ неограничена помош “, Јураш тврдеше дека владата е „ многу јасна за точката каде се троши [помошта] и ние сме добродојдени за секаков вид надзор или мисии кои доаѓаат во Украина за проверка на употреба на било што .” Неодамнешниот обид на сенаторот Ренд Пол (Р-Кентаки) да вклучи одредби за надзор во сметката за помош од 40 милијарди долари, сепак, беше неуспешен.

Грин е редовно прогласувана како екстремист од демократите поради нејзиното отворено противење на жешките прашања како што се ЛГБТ децата, контролата на оружјето и абортусот. Таа, исто така, беше една од само 57-те претставници кои се спротивставија на нацрт-законот со кој се обезбедува помош од 40 милијарди долари за Киев, тврдејќи дека само околу една третина од оружјето испратено таму всушност стигнува до линијата на фронтот, статистика потврдена од CBS News.

Заклучно со август, САД испратија преку 54 милијарди долари помош за Украина оваа година. Последната објава за напредни системи за оружје во вредност од 275 милиони долари беше признание од Стејт департментот дека постои „ можност криминалните и недржавните актери да се обидат незаконски да набават оружје од извори во Украина “.

Related posts

Leave a Comment