Свет

Украина отвори случај за предавство против Порошенко поради инцидентот во теснецот Керч

Државното истражно биро на Украина ги испитува злосторствата извршени од страна на високи функционери во земјата

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко

Државното истражно биро на Украина отвори едно кривично дело и започна истрага за можни обвиненија за измама против поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, во врска со инцидентот во протокот  Керч, објави во вторникот претставничкото биро за прес на Украина.

Државното истражно биро на Украина ги испитува злосторствата извршени од страна на високи функционери во земјата.

“Врз основа на изјавата на Андреј Портнов, детективите од централната канцеларија на државното истражно биро влегоа на 21 мај во Единствениот регистар на истраги за можни злосторства извршени од страна на службеници кои поседуваат особено високи позиции во органите на државната власт на Украина и утврдени со член 109 “Акции за насилно менување или отфрлање на уставниот поредок или заземање на државната власт”, член 111 “Високо предавство” и член 426-1 “Злоупотреба на моќ или злоупотреба на функцијата од страна на службеник за одбрана” на Кривичниот законик на Украина започна истрага  “, се вели во соопштението.

Државното истражно биро го отвори кривичниот предмет против Порошенко врз основа на изјавата поднесена од поранешниот заменик-шеф на администрацијата на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович и адвокатот Андреј Портнов на 20 мај. Адвокатот побара да поведе кривична постапка против Порошенко за кривични точки извршени од врховниот главен командант во инцидентот на 25 ноември 2018 година кога група украински поморски бродови  транзитираа во протокот  Керч.

“Акциите на Порошенко беа насочени кон намерно провоцирање на Руската Федерација за одмазднички и лесно предвидени агресивни акции во напната ситуација, што предизвика загуби во  украинската морнарица”, се вели во изјавата на адвокатот објавена на неговиот Фејсбук.

Државното истражно биро на Украина потврди во вторникот дека го отвори кривичното дело токму за инцидентот на Керч теснецот кон крајот на минатата година.

На 25 ноември, три украински поморски бродови ја прекршија постапката за поминување низ територијалните води на Русија додека пловеа од Азовско до Црно Море. 
Откако ја прекршија руската граница, трите украински воени бродови беа предупредени од руските сили за поморска безбедност да престанат. Украинските бродови ги игнорираа барањата, предизвикувајќи употреба на огнено оружје во Керч теснецот, при што тројца украински морнари завршија лесно ранети. Подоцна им беше дадена медицинска помош. Како резултат на тоа, украинските воени бродови беа превземени и доведени до Керч под обвинение за кривично дело за прекршување на руската државна граница.

Членовите на екипажот на бродовите – 24 украински државјани – моментално се наоѓаат во центарот за притвор во Москва и се обвинети за кршење на руската граница според член 322.3 од Рускиот Кривичен законик. Ако бидат прогласени за виновни, тие може да се соочат со шест години затвор.

 

Related posts

Leave a Comment