Свет

Украина побара објаснување од папата поради зборовите за Дарија Дугина

Претставникот на папата во Украина беше повикан во Министерството за надворешни работи на земјата поради зборовите на понтифот за руската новинарка Дарија Дугина. Министерот за надворешни работи изрази разочарување откако Францис рече дека му е жал за смртта на девојчето и ја нарече „невина жртва“ на војната.

Папата остро зборуваше и за добавувачите на оружје во зоната на конфликтот, бидејќи, според него, тие прават злосторство против човештвото.

Денеска се дознава дека римскиот папа го критикува НАТО и ја смета политиката на воената алијанса за виновник за овој конфликт. Ова го напиша Форин аферс, цитирајќи го поранешниот советник Доналд Трамп.

Related posts

Leave a Comment