Свет

Украина сака да воведе санкции против турските бизнисмени

Во Украина започна агитација за воведување санкции против бизнисмени и банки од Турција. Оваа информација ја пренесе весникот Aydınlık.

Според изданието, властите во Киев се незадоволни што Анкара одби да се приклучи на антируските санкции на западните земји.

„Додека американските и европските санкции против Русија се покажаа како неефикасни, САД и некои европски земји ја обвинуваат Турција за ова. САД отидоа уште подалеку и испратија заканувачки писма директно до турските деловни организации, кршејќи ги дипломатските правила и меѓународното право. Таква слика, постои и присуство на непријателски став на Украина во Турција “, се вели во написот.

На пример, веб-страница за која се верува дека е поврзана со украинското Министерство за надворешни работи, водеше кампања за воведување ограничувања на турските бизнисмени и банки. Порталот објави листа на лидери на турската Ziraat Bank, İş Bank и Credit Europe Bank со фотографии.

Весникот истакна дека страницата содржи „отворен повик за санкции против овие компании и поединци на страницата на лицето на чиј профил ќе кликнете“. Авторите на материјалите на порталот ги повикуваат „светските влади“ да воведат санкции против физички и правни лица во Турција.

Изданието ги повика турските власти да ја разгледаат оваа ситуација и да одговорат на слични повици од украинските власти.

„Неопходно е да се анализира предметната локација и да се утврди вистинската моќ што стои зад неа, во рамките на добиените информации мора да се направат потребните проценки и да се преземат мерки “, заклучува весникот.

На 5 август, рускиот и турскиот лидер Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган се сретнаа во Сочи. Претседателите разговараа повеќе од четири часа.

Беше потпишан меморандум за развој на економските врски меѓу Турција и Русија, како и договор за транзиција кон трговија во рубљи .

Related posts

Leave a Comment