Свет

Украина ќе мора да побара помош од Русија

Украина ќе мора да побара помош од Русија против ширењето на корона вирусотво земјата, изјави украинскиот пратеник во Врховната Рада, Вадим Рабинович, јавува телевизијата „Њуз ван“.

„Денес мора да престанеме да им се додворуваме на сите наши„ стратешки партнери “, кои ни ветија се. Треба да разбереме дека земјата е оставена сама со својата несреќа и дека треба да се свртиме кон оние што можат да ни помогнат. Мислам дека денес треба да и се извиниме на Комунистичка Кина за нашата декомунизација. Мислам дека треба да и се обратиме на Русија за помош – нема ништо срамно во тоа. Кога станува збор за човечки животи, тоа треба да се направи “, рече пратеникот.

Украинските власти воведоа вонредна состојба во земјата поради ширењето на вирусот корона. Меѓу другото, масовните собири се забранети, ограничен е сообраќајот.

Според последните информации, во Украина 113 лица се заразиле со вирусот, а четворица починале.

Related posts

Leave a Comment