Свет

Украинската армија трпи сериозни загуби: Стотици соборени авиони, убиени војници, уништени тенкови

Фото: Епа/КОЦА СУЛЕЈМАНОВИЌ
Оперативно-тактичката авијација на руските воздушни сили собори авион МиГ-29 на Вооружените сили на Украина во областа Николаев.
Ова го соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-полковник Игор Конашенков.Конашенков додаде дека вооружените сили на Русија ги одбиле сите напади на украинските вооружени формации во правец на Миколаев-Криви Рих, каде во изминатите 24 часа загинаа до 130 украински војници. Уништени се три тенкови, девет оклопни борбени возила и 11 автомобили.

Related posts

Leave a Comment