Свет

Украинскиот лидер побара од рускиот претседател да изврши влијание врз ,,другата страна да престане со убиствата“

 

Зеленски рече дека го повикал Путин да разговараат за ситуацијата во Донбас

 

Украинскиот претседател Владимир Зеленски им рече на новинарите дека имал телефонски разговор со неговиот руски колега Владимир Путин во средата за да разговараат за ситуацијата во Донбас.

„Утрово разговарав со рускиот претседател Владимир Путин“, рече Зеленски на брифингот по итната средба со безбедносните сили, свикана откако четири украински војници беа убиени во зоната на операцијата Донбас. „Го повикав за кратко време. Реков дека тоа не не приближува кон мирот“.

Киев тврди дека службениците во Донбас биле под оган што го започнале милициите на Народна Република Доњецк .

Украинскиот претседател истакна дека побарал од рускиот лидер да изврши влијание врз другата страна „да престане со убиствата“.

Нормандија Четири – рускиот претседател Владимир Путин, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон – да свикаат состанок што е можно поскоро за да разговараат за смртта на четворицата украински воени службеници, за што Киев ги обвинува милициите на самопрогласена Народна Република Доњецк.

Донецк ги отфрли тврдењата, нагласувајќи дека инцидентот се случил нешто подалеку од линијата за контакт, а не во  опсегот на милициите како што инсинуира Киев.

Related posts

Leave a Comment