Свет

УКРАИНЦИТЕ ГИ КОРИСТАТ ЦИВИЛИТЕ КАКО ЖИВ ШТИТ!“ Шојгу: Руската армија ќе продолжи со специјалната операција во Украина за да ги постигне своите цели

Руската армија ќе ја продолжи специјалната воена операција во Украина додека не се постигнат нејзините цели. Ова го изјави министерот за одбрана на Руската Федерација, армискиот генерал Сергеј Шојгу.

„Групата на вооружените сили на Руската Федерација ќе продолжи да спроведува специјална воена операција додека не се постигнат зацртаните цели“, рече Шојгу, а пренесува Тасс.

Главната задача

Заштитата на Русија од воената закана од Запад е главната задача на специјалната операција во Украина, изјави шефот на Министерството за одбрана.

„Главната работа за нас е да ја заштитиме Руската Федерација од воената закана од западните земји кои се обидуваат да го искористат украинскиот народ во борбата против нашата земја“, рече тој.

Шефот на Министерството за одбрана привлече внимание на фактот дека руската армија не ја окупира украинската територија и дека ги презема сите мерки за спасување на животите и безбедноста на цивилите. „Би сакал да истакнам дека ударите се изведуваат само врз воени цели и само со високопрецизно оружје“, додаде тој.

„Жив штит“

За време на конфликтот, украинската страна инсталираше повеќецевни ракетни системи, топови и минофрлачи со голем калибар во дворовите на станбените згради, во близина на училиштата и градинките, а ги користеше цивилите како жив штит, рече Шојгу.

„За време на борбите, украинската страна не се двоуми да ги користи цивилите како жив штит. „Повеќе ракетни системи, топови, минофрлачи со голем калибар се поставуваат во дворовите на станбените згради, во близина на училишта и градинки“, рече тој.

Тој им се заблагодари на персоналот „за храброста и херојството, совесното и професионално извршување на поставените задачи“.

На 24 февруари рускиот претседател Владимир Путин најави специјална воена операција во Украина како одговор на апелот за помош на лидерите на републиките во Донбас. Тој нагласи дека плановите на Москва не вклучуваат окупација на украински територии, целта е демилитаризација и денацификација на земјата. Според руското Министерство за одбрана, руската армија не напаѓа градови, туку само ја оневозможува воената инфраструктура, за ништо да не му се заканува на цивилното население.

Related posts

Leave a Comment