Свет

Украинците гранатираа конвој цивили кој се извлекуваше од Мариупол

Russia-Ukraine updates: Kremlin convoy 'stalled' north of Kyiv as rockets  hit major cities; U.S. taps oil reserves

Народната Република Доњецк забележува дека украинската армија гранатира конвои автомобили со луѓе кои се обидуваат да го напуштат Мариупол „со доста тешко оружје“, изјави лидерот на ДНР Денис Пушилин.

– Денеска продолжи евакуацијата од ослободените региони на Мариупол. Сепак, денеска регистрираме гранатирање на колони приватни возила. Луѓето кои се обидуваат да заминат веќе се под оган од прилично тешко оружје. На почетокот беа држени како заложници, а сега едноставно се обидуваат да ги истребат кога се обидуваатат да избегаат, објасни Пушилин за телевизијата „Прв канал“.

Во исто време, тој истакна дека нема информации оти претставници на украинските екстремистички сили ја искористиле можноста да го положат оружјето и да го напуштат Мариупол преку коридорот.

Специјалната операција на руската армија во Украина влезе во 26-ти ден. Руското Министерство за одбрана понуди отворање на хуманитарни коридори во понеделник наутро од Мариупол, што украинската страна го одби.

Одбиен е и предлогот до екстремистите од баталјонот „Азов“, да го напуштат градот невооружени, што било одбиено. Борбите продолжуваат во близина на Харков и во Донбас. Продолжуваат преговорите меѓу делегациите на Русија и Украина за мирно решение на кризата.

Related posts

Leave a Comment