Тенис

„Федерер е сè уште најголем, но Ѓоковиќ на крајот ќе го престигне“

Фото: Клив Бранскил / Гети Слики

Поранешниата тенисерка а сега водителка на Еуроспорт, Барбара Шет, смета дека Роџер Федерер се уште важи за најдобар играч на сите времиња.

Таа додаде дека ситуацијата во „генералниот пласман“ може да се промени, и дека Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се сериозни предизвикувачи.

Шет истакнува дека е многу тешко да се зборува на оваа тема, бидејќи „сите тројца сеуште играат“.

“Роџер досега ги освои повеќето гренслем титули и затоа сега го” бираме “. Но, сигурно Рафа и Новак би можеле да го престигнат.Ќе видиме како Роџер се опоравува од операцијата на коленото што ја имаше. Се потешко е да се освои Гранд слем и не сум сигурна дека ќе му се приближи како минатата година на Вимблдон “, рече Шет .

Шет забележува дека Ѓоковиќ има најголеми шанси на крајот да заврши како GOAT.

“Досега, Роџер најголемите на сите времиња, но мислам дека тоа ќе Новак Ѓоковиќ конечно да стигне” , изјави Шет.

Тениската сезона е прекината поради пандемијата на коронавирус и сè уште не е познато кога ќе продолжи.

Ролан Гарос е преместен за крајот на септември, а Вимблдон е одложен и  ќе се игра следната година.

Related posts

Leave a Comment