Тенис

ФЕДЕРЕР: Разочаран сум, ова е пропуштена можност

 

Бугарскиот тенисер Григор Димитров изјави дека ја искористил секоја можност што му била дадена од Швајцарецот Роџер Федерер во четвртфиналето на „Ју Ес Опен“ и дека е среќен што ја искористил во полуфиналето на последниот грен слем турнир во сезоната.

“Се чинеше дека тој не го игра својот најдобар тенис во финалето на натпреварот. Ја искористив секоја можност што ми дојде”, рече Димитров по победата.

Димитров се пласираше во полуфиналето на УС Опен откако  го совлада Федерер по пет сета, 3: 6, 6: 4, 3: 6, 6: 4, 6: 2. Тој направи голем успех со тоа што исфрли еден од фаворитите за трофејот, откако Новак Ѓоковиќ го заврши натпреварувањето, по лошите резултати во последно време за бугарскиот тенисер.

Тој загуби седум од своите осум натпревари во пресрет на турнирот, вклучувајќи го и поразот од 405. светски играч Кевин Кинг на турнирот во Атланта.

Од 2017 година, кога беше трет на АТП-листата, Димтров го расипа пласманот и оваа година пропушти четири турнири поради повреда на рамото.

„Изминатите шест, седум месеци беа прилично тешки. Бев толку лош што не сакав повеќе да излегувам на терените. Повреда, губење поени, откажување, тоа е најтешкото нешто за секој играч“, рече тој.

“Почнав повторно да верувам во мојата работа. Отидов на рехабилитација, вежбав и тренирав и кога погледнав наназад, скоро е  крајот на сезоната, а јас направив резултат како овој. Ова нешто посебно за мене”, рече Димитров.

Димитров го наддигра Федерер, кој исто така имаше проблеми со вратот и грбот.

„Се борев колку што можев“, рече Федерер.

Тој ја бркаше 21-та гренд слем титула во кариерата и шеста во Њујорк. Побара лекарска помош за време на натпреварот, што ретко го прави. Го напушти теренот со физиотерапевт, а кога го продолжи натпреварот по 10 минути, Федерер промашуваше се повеќе и повеќе. Севкупно, тој имаше 61 неизнудени грешки, од кои 33 на форхенд.

„Почна да  забавува и сигурно не беше 100 проценти на крајот од натпреварот“, рече Димитров.

Федерер изјави дека не играл добро во финалето.

“Почетокот на четвртиот сет не беше идеален. Почетокот на петтиот сет не беше идеален”, рече Федерер.

Тој се обиде  да се пласира во занего рекордното 56-то полуфинале на грен слем турнирите.

„Разочаран сум од крајот, бидејќи мислев дека играм прилично добро. Ова е, во извесна смисла, пропуштена можност“, рече Федерер.

Related posts

Leave a Comment