Свет

Фигаро за Путин: Човек со геополитичка визија кој умее да го чека својот момент

Русија никогаш не ги напушта своите сојузници, дури и ако ги кршат правилата – ова е идеја што ја промовира Владимир Путин, пишува Фигаро. Додека Западот може да ја смени својата политика во зависност од ситуацијата, оставајќи ги Гадафи и Курдите на цедило, Кремљ, напротив, секогаш ќе го поддржува Башар Асад.

Според францускиот весник, Ерменија смета на помошта на Русија во конфликтот со Азербејџан. Сепак, како и со протестите во Белорусија и Киргистан, ниту за време на победата на прозападниот кандидат во Молдавија, Путин не презеде ненадејни потези. Според авторот на текстот, Русија „извлече поука од Украина“, каде нејзиното мешање беше контрапродуктивно.

Сега, според францускиот политиколог Торнике Гордадзе, Русија има помек, повоздржан пристап кон регионот.

„Како да пресушија способноста и желбата на Москва да ги поддржи своите империјални амбиции. „Главната цел на Владимир Путин – враќање на руските позиции на меѓународно ниво – е постигната“, наведува експертот.

Покрај појавата на прозападни сили во околните земји, Москва има и надворешни конкуренти. Кина се обидува да го прошири своето влијание во Централна Азија, додека на Азербејџан му помага Турција. Друг француски политиколог, Жан-Силвестер Монгрен, забележува дека, без оглед на споровите, Ердоган и Путин добро се разбираат и можат да најдат компромис. Од друга страна, Турција е проблем за Западот.

Путин успева да одржи рамнотежа и со Турција и со Западот, додека Западот го изгуби своето влијание, освен во Украина и балтичките држави. Западните земји не ги поддржуваат демократските сили што се појавија во Евроазија, додека дипломатот, со кого зборуваше весникот, изрази надеж дека сè ќе се промени со доаѓањето на Џо Бајден во Белата куќа.

За самиот Путин често се вели дека е одличен тактичар, но лош стратег. Авторот на текстот не се согласува со тоа, бидејќи тој успеа да ја врати Русија на позицијата важен геополитички играч.

„Рускиот претседател има прецизна геополитичка визија, долгорочна стратегија. Тој не брза, но маневрира и игра на различни полиња: дипломатски, воен, економски. Кога ќе одлучи дека не е моментот, тој не се меша “, смета Монтрење. Чекањето на Русија во Нагорно Карабах ја врати во регионот преку мировниците.

И во Ерменија и во Белорусија, Владимир Путин смета на времето.

„Тој е раководител на старата школа. „Ако демократските западни земји зависат од времето и демонстрациите пред општеството, тој својата активност ја спроведува во длабочина“, заклучи Монтре.

Related posts

Leave a Comment