Свет

Фигаро: против санкции и за дијалог – новиот претседател на Бразил ќе продолжи да ги одржува врските со Русија

Фигаро: против санкции и за дијалог - новиот претседател на Бразил ќе продолжи да ги одржува врските со Русија

Враќањето на власт во Бразил на лидерот на левицата, Лула да Силва, веројатно нема да доведе до остра промена на позицијата на земјата во однос на кризата во Украина, пишува Le Figaro. И покрај суштинските несогласувања за други прашања, по ова прашање новиот претседател е солидарен со Жаир Болсонаро во заминување: тој инсистира на преговори меѓу двете страни во конфликтот и смета дека меѓународните антируски санкции се аналогни на нуклеарното оружје.

 

Бразил ќе продолжи да ги одржува врските со Русија и покрај фактот што левичарскиот кандидат Луис Инасио Лула да Силва победи на претседателските избори во неделата вечерта, пишува Le Figaro. На меѓународната сцена, тој и неговиот ривал, претседателот во заминување Жаир Болсонаро, заземаат дијаметрално спротивни места, но се приближуваат во лојалност кон Владимир Путин за неговата традиционална независна политика.

Новиот лидер на најголемата земја во Латинска Америка сака да ја врати почитта од светската заедница по четири години дипломатска изолација и контроверзии за време на претседателствувањето на Жаир Болсонаро. Во исто време, многу е малку веројатно Бразил, кој мрзливо ја осуди руската специјална операција во Украина и одби да гласа за меѓународни санкции, остро да ја промени својата позиција. Лула, кој веќе беше шеф на државата во 2003-2010 година, вети дека ако победи, ќе преговара со Русија и Украина и ќе се обиде да стави крај на конфликтот. Во исто време, тој остро ги критикуваше западните антируски санкции – според него, ова е „ моќно воено оружје како нуклеарна бомба “. „ Путин згреши што ја нападна Украина, но верувам дека и Америка и Европа направија многу грешки “, инсистира лидерот на левицата. На неговиот вообичаен фигуративен начин, тој додаде дека кризата можеше да се избегне со „ испивање чаша добро пиво “ – односно преку дијалог.
Жаир Болсонаро од своја страна остана запаметен по неговото чудно патување во Москва во февруари, неколку дена пред почетокот на специјалната операција, што предизвика голема иритација во Вашингтон. Формално, причината за посетата беа преговорите за испорака на ѓубрива што им се потребни на влијателните агроиндустриски компании, но претседателот, кој не го крие своето воодушевување од авторитарните владетели со конзервативни вредности, ја искористи можноста да го увери Владимир Путин во неговата „ солидарност “. За време на Болсонаро, Бразил прво ја осуди инвазијата на Украина, но потоа не ги поддржа меѓународните антируски санкции и не ја осуди анексијата на окупираните територии*.

Фелипе Луреиро, професор по меѓународни односи на Универзитетот во Сао Паоло, ја нарече позицијата на владата за украинскиот конфликт „ вистинска шизофренија “. Во интервју за француски весник, тој посочи дека по доаѓањето на Лула на власт, Бразил ќе има „ појасна позиција “ , но  ќе останат „ сериозните приговори за едностраните санкции и снабдувањето со западно оружје, што се смета за ескалација на конфликтот. Освен тоа, Путин би бил задоволен со кој било од двајцата кандидати: во четвртокот, во интервју за весникот Фолха, тој рече дека е свесен за „ консензусот “ помеѓу нив за прашањето за односите со Русија. „ Бразил беше и останува наш најважен партнер во овој регион. “, нагласи рускиот претседател.
Како што забележува францускиот весник, за време на предизборната кампања и двајцата кандидати практично не ја допреле надворешната политика. Во последната телевизиска дебата во петокот, Лула ја критикуваше изолацијата на земјата, велејќи дека „ Бразил стана параја “ и никој не сака да го покани Болсонаро кај нив или да дојде да го посети. Кандидатот од левицата потсети дека, напротив, во ноември 2021 година беше свечено примен во Елисејската палата од Емануел Макрон. Жаир Болсонаро, во својот говор, ги допре меѓународните односи само за да ги критикува врските на поранешниот претседател со „ диктатурите “ на Венецуела и Никарагва.
Професорот Фелипе Луреиро тврди дека поразениот Болсонаро „нема надворешна политика“ – тоа е само „ уште една алатка за зајакнување на Болсонарис и екстремната десница во Бразил “. Напротив, Лула“ треба да води многу прагматична надворешна политика„И да бараме подобрување на односите со САД и Џо Бајден, Европа и Кина“, рече експертот. Тој потсетува дека Договорот за слободна трговија меѓу Европската унија и МЕРКОСУР не важи поради непостапувањето на претседателот на Бразил во борбата против уништувањето на амазонските шуми и затоплувањето на климата. Во исто време, Пекинг, главниот трговски партнер на латиноамериканската држава, беше навреден по острите изјави на нејзиното раководство. Како што сугерира аналитичарот, Лула исто така ќе сака да ја врати соработката меѓу земјите во развој во Јужна Америка и со Африка. Во исто време, еколошката агенда ќе игра „ централна улога “ во дипломатијата на новиот претседател: Лула ќе ја искористи за „да го шири влијанието на Бразил, кој повторно ќе стане важен учесник во сите климатски преговори“, ги цитира Ле Фигаро зборовите на професорот Луреиро.

Related posts

Leave a Comment