Свет

Финиш на трката за Сенатот: Клучни битки се водат во четири држави; Конгресот на републиканците

Бела, Куца, Васингтон, тажен, 4

Додека трката за Претставничкиот дом на американскиот Конгрес речиси непречено се решава во корист на републиканците, во тек е голема борба за превласт во Сенатот.

Работите се такви што во моментов, според проекциите на CNN, двете водечки партии во САД имаат по 48 места, а на демократите им требаат уште две држави за да стигнат до бројката од 50, што им гарантира мнозинство, бидејќи во случај да биде 50: 50 имаат дополнителен глас Демократската потпретседателка на САД Камала Харис (50+1).

Државите за кои се верува дека се клучни држави во бојното поле ги вклучуваат Невада, Аризона, Џорџија и Висконсин.

Абот, кој е поддржан од поранешниот претседател Доналд Трамп, ги поддржа конзервативните политики за време на неговиот втор мандат, со што се спротивстави на вакцините против Ковид и задолжителното носење маски.

Тој го потпиша најрестриктивниот закон за абортус во цела Америка и ги превезуваше мигрантите со автобуси во државите под контрола на демократите.

Републиканецот Рон ДеСантис е избран за гувернер на Флорида по втор мандат, победувајќи го демократот Чарли Крист, што во САД се смета за увертира за претседателската трка на ДеСантис во 2024 година.

Мериленд го доби својот прв црн гувернер, бидејќи демократот Вес Мур го победи републиканецот Ден Кокс, во држава каде што демократите беа побројни од републиканците со 2-1.

Претседателката на Претставничкиот дом, демократката Ненси Пелоси, беше реизбрана во Калифорнија во Долниот дом на Конгресот.

Пенсилванија: Демократот во „Дуксер“ го победи доктор Оз

Демократот Џон Фетерман (53) ќе им донесе на демократите едно место во Сенатот со победата во Пенсилванија над републиканецот Мехмет Оз, познат и како Доктор Оз за неговите медицински емисии популарни во САД и пошироко.

Фетерман, кој беше заменик гувернер од 2019 година, и Оз, кој беше поддржан од Доналд Трамп, имаа многу важна трка за Сенатот, во која Фетерман, кој закрепнуваше од мозочен удар за време на кампањата и дури имаше проблем со говорот. објави Си-Ен-Ен.

Фетерман, кој се претставува како типичен Американец, водеше кампања во облеката во која најдобро се чувствува – шорцеви и дуксер со качулка.

Висок преку два метри, Фетерман се издвојува во која било група на луѓе.

Според „Гласот на Америка“, Фетерман морал да ја прекине кампањата откако доживеал мозочен удар, но рекол дека брзо се опоравил и немал когнитивно оштетување.

Трамп веруваше дека само Оз може да го победи Фетерман.

Трамп го предупреди ДеСантис да не се кандидира во 2024 година

На денот на изборите во САД, поранешниот претседател Доналд Трамп испрати, како што објави Си-Ен-Ен, многу јасна порака до Рон ДеСантис, сопартиец и потенцијален ривал во Републиканската партија за претседателските избори во 2024 година: „Не влегувај во трката. инаку…“.

 

donald, tramp, drustvena, mreza
Среднорочни избори во 2022 година во САД – најскапите во историјата

Изборите во САД, на половина пат од претседателскиот мандат на Џозеф Бајден, се на пат да станат најскапите среднорочни избори во американската историја, бидејќи се потрошени 16,7 милијарди долари и на државно и на федерално ниво, покажуваат податоците на двопартиската организација „Отворени тајни“.

Политичката трка во 2022 година е речиси двојно поскапа од среднорочните избори во 2010 година и повеќе од двојно од среднорочните избори во 2014 година.

Сојузните кандидати потрошиле околу 8,9 милијарди долари, додека државните кандидати, партиските комитети и различни изборни комисии потрошиле 7,8 милијарди долари.

Цената на овие избори е на работ да се изедначи со бруто-производот на Монголија во 2022 година, рече репортерот на АП.

„Можам да ви кажам некои работи за него што не би биле убави. Знам за него повеќе од било кој, повеќе од неговата сопруга“, изјави Трамп за Фокс њуз.

Трамп официјално не објави дека ќе се кандидира за претседател за две години, но навести дека би можел да ја објави својата кандидатура за претседателските избори веќе следната недела, кога во вторникот во Охајо рече дека „ќе даде голема најава на 15 ноември“.

Трамп, кој е регистриран жител на Флорида, во вторникот рече дека гласал за Де Сантис за уште еден мандат како гувернер.

Си-Ен-Ен додава дека оваа изјава на Трамп е најсериозната закана против ДеСантис во последните недели.

Трамп го нарече „Рон Десанктимониус“ (неморален) на митингот во Пенсилванија за време на викендот.

Сенаторот Грасли ќе има 95 години кога ќе му истече мандатот

Републиканецот Чак Грасли од Ајова, кој победи на изборите за Сенатот, ќе наполни 95 години кога ќе му истече мандатот, што го прави еден од најстарите сенатори во историјата на Конгресот, пренесе АП.

Грасли го победи демократот Мајк Франкен во изборната група во Ајова.

Рекордер е републиканецот Сторм Турмонд од Јужна Каролина, кој се повлече од Сенатот во 2003 година, кога имаше 100 години.

Грасли ќе биде најстариот републикански член на Сенатот, но втор во Сенатот, зад демократката Дајан Фајнштајн, која е три месеци постара од Грасли.

Фајнштајн е сенатор од 1992 година и ќе биде во Конгресот до 2024 година, додека мандатот на Грасли истекува за шест години.

Во вторникот Америка избра ново свикување на Претставничкиот дом и Сенатот, гувернери во 36 сојузни држави, а беа одржани и локални избори.

Related posts

Leave a Comment