Свет

„Форин полиси“: Донбас ќе биде под контрола на Русија

 

Battle for Donbas: Russia's Shifting Military Strategy, Explained

Функционерите во администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден не ја сфатија навреме важноста што Русија им ја придава на настаните во Украина и не направија се што можеа за да ги спречат борбените операции, пишува колумнистот на американскиот магазин „Форин полиси“ Стивен Волт.

Како што изјави политиколог од Универзитетот Харвард, специјализиран за меѓународни односи, сегашната администрација на Вашингтон „игра водечка улога во координирањето на одговорот на Западот“ на руската специјална воена операција во Украина.

„Но, ова не е крајот и не е јасно каков ќе биде крајниот резултат од овие напори. Суровата реалност е дека долготрајната војна ќе заврши со тоа што Русија ќе контролира дел или цел Донбас, а Украина ќе претрпи сериозно уништување и депопулација. Тоа не изгледа како големо достигнување во надворешната политика“, вели Волт.

Според неговото мислење, „тажниот факт е дека администрацијата на Бајден направи одлична работа за решавање на проблемот што, барем делумно, самата го создаде“.

Како што додаде Волт, американските власти „не штедеа напори да негираат дека американската или западната политика на кој било начин ја предизвика оваа трагедија“, а „непристрасниот поглед на достапните докази го покажува спротивното“.

Според мислењето на Волт, никогаш нема да се знае дали непријателствата би можеле да се избегнат „ако САД и нивните европски сојузници се обидоа посериозно и покреативно да одговорат на загриженоста на Русија за безбедноста и престанаа тврдоглаво да инсистираат Украина еден ден да влезе во НАТО“.

Отсуство на успех во дипломатијата

Волт нагласи дека по преземањето на функцијата Бајден ветил дека ќе и даде посебна улога на дипломатијата. Во исто време, според мислењето на политиколози, во последните две години во американската надворешна политика „има релативно малку достигнувања во сферата на дипломатијата“.

Аналитичарот го привлече вниманието на фактот дека „не се очекува нов договор за иранската нуклеарна програма“, а „Иран е поблиску од кога било до можноста за создавање нуклеарно оружје, што го зголемува ризикот од војна на Блискиот Исток, што сега не е потребни на американската администрација или на целиот свет“.

Според политичките аналитичари, Бајден и американскиот државен секретар Ентони Блинкен биле „постојано понижувани од различни сојузници на Блискиот Исток“.

Како што потсети Волт, Саудиска Арабија не придонесува во напорите на САД за притисок врз Русија, а исто така „продолжува да се приближува“ кон Кина. Во написот се наведува дека САД „ја напуштаат улогата на глобален миротворец“.

Како што нагласи, Вашингтон не се труди доволно да најде заеднички јазик со Пекинг, а стратешкото ривалство меѓу САД и Кина станува се поактивно.

Related posts

Leave a Comment