Свет

„ФРАНЦИЈА Е НЕПРИЈАТЕЛСКА ЗЕМЈА ЗА РУСИЈА! Песков ги коментираше односите меѓу МОСКВА и ПАРИЗ

„ФРАНЦИЈА Е НЕПРИЈАТЕЛНА ЗЕМЈА ЗА РУСИЈА!  Песков ги коментираше односите меѓу МОСКВА и ПАРИЗ

Запрашан да ги коментира односите меѓу Москва и Париз, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Франција е непријателска земја.

„Франција не е пријателска земја за Русија поради санкциите и антируските потези“, рече Песков, пренесе ТАСС.

Русија ќе го намали нивото на контакт со земјите додадени на списокот на непријателски држави , изјави претходно портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Природно е дека ставањето на листата на непријателски земји значи намалување на нивото на контакти. Ова е работа на Владата, Владата е таа што носи таква одлука. А тоа е едноставно поврзано со непријателското однесување на тие држави – рече Песков, коментирајќи го фактот дека Русија го прошири списокот на непријателски држави.

Да потсетиме, по низата потези на северџанистанската влада и Македонија беше ставена на списокот на непријателски земји на руската федерација. За среќа, руските власти направија јасна дистинкција помеѓу Македонскиот народ и криминалната квинслиншка врхушка.

Related posts

Leave a Comment