Свет

Французите побараа доживотен затвор за Зеленски

Читателите на францускиот весник „Фигаро“ побараа да се казни украинскиот претседател Володимир Зеленски за злосторства над цивилите во Донбас.

Повеќето од нив негативно го оценија написот за испорака на повеќекратни ракетни системи на Соединетите Американски Држави за Киев. Дополнително, тие во коментарите на материјалот посочија дека за актуелниот конфликт е виновен Западот.

„Претседателот на Украина има само две опции: доживотен затвор или физичка и конечна елиминација. И ова не се мои зборови. 100 отсто од Украинците и Русите со кои успеав да разговарам за конфликтот го велат тоа. И јас им верувам “, напиша еден корисник на коментарите.

Друг корисник рече дека не треба да се верува дека „Зеленски, наречен месарот на Украина, е сосема сам“. Според него, украинскиот претседател има „цела армија убијци, меѓу кои и полкот Азов , кои извршиле злосторства во Донбас.

„Во меѓувреме, Украина ги бомбардира цивилните области на Народните републики Доњецк и Луганск, убивајќи жени и деца секој ден, со криминалната рамнодушност на Западот “, напиша Адама21.

Тој истакна дека поради некоја причина нема ниту еден материјал за ова.

„Фала му на Бога, има социјални мрежи… А американското оружје е тоа што ќе убие уште повеќе цивили, бидејќи ова е најверојатно нова тактика на режимот на Зеленски: да се убива од одмазда“, заклучува Адама21.

А корисникот под прекарот claudejacquem го нарече американскиот претседател Џо Бајден воен лидер на катастрофа кој мисли само за интересите на Америка.

Претходно, читателите на француското издание на „Фигаро“ му понудија на Зеленски четири сценарија за завршување на кариерата : „Садам Хусеин“, „Николае Чаушеску“, „Осама бин Ладен“ или „Адолф Хитлер“.

Related posts

Leave a Comment