Свет

Француските пожарникари протестираат на плоштадот на Републиката (ВИДЕО)

EPA-EFE / YOAN VALAT

 

Илјадници пожарникари се собраа во Париз на протест, изразувајќи незадоволство од ниските плати и тешките работни услови.

Пожарникарите порачаа дека сакаат да знаат дали имаат поддршка од владата.

Според АП, пожарникарите протестираат веќе две недели после сличните полициски демонстрации на улиците на Париз.

Пожарникарите протестираат во униформи, шлемови и се упатуваат кон плоштадот Република.

На протестот се собраа пожарникарите од целата земја.

 

Related posts

Leave a Comment