Свет

Француски политичар: САД ќе се ослободат од Зеленски

Францускиот политичар Флоријан Филипо изјави дека САД ќе се ослободат од украинскиот претседател Володимир Зеленски кога веќе нема да им треба.

„Американската влада почнува да се заморува од Зеленски и бара од него да започне преговори со Русија. напиша Филипо на Твитер.

Претходно Филипо изјави дека земјите од НАТО биле вклучени во саботажа на гасоводите Северен тек и Северен тек 2. Според него, Шведска веќе ги има резултатите од истрагата, но одбива да ги открие. Пред тоа тој беше огорчен на новото барање на украинскиот претседател Володимир Зеленски за финансиска помош од Европската унија.

Претходно, официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова , исто така изјави дека Западот е уморен од Зеленски. Така Захарова го коментираше честото појавување на сопругата на украинскиот претседател Елена Зеленскаја на насловните страници на западните списанија.

Related posts

Leave a Comment