Свет

ФСБ спречи терористички напад на Крим: Уапсен поранешен украински маринец

FSB detains Ukrainian diplomat in St. Petersburg for obtaining classified  data - Emergencies - TASS

Руската Федерална служба за безбедност соопшти дека е спречен терористички напад на трговски комплекс во Симферопол, на полуостровот Крим.

– ФСБ на Руската Федерација спречи терористички акт во Република Крим. Како резултат на преземените мерки, жител на регионот, роден 1988 година и поранешен припадник на украинскиот морнарички корпус на вооружените сили на Украина, поддржувач на неонацизмот, подготвувал бомбашки напад врз еден од трговските и забавните центри во Симферопол по наредба на милитантите од Азов – се наведува во соопштението.

Се додава дека на адресата на резиденцијата на уапсениот биле запленети рачно изработена експлозивна направа, екстремистичка литература и додатоци на украинските национални формации. Пронајдена е и преписка со украински милитанти, каде се разговарало за планираниот терористички напад.

Против уапсениот е поведена постапка поради „подготовка за терористички акт“ и „недозволено стекнување, продажба, складирање, транспортирање, пренесување или носење експлозивни материи или експлозивни направи“.

Related posts

Leave a Comment