Свет

Хаос во Аризона : Демонстрантите упаднаа на избирачкото место, проследени со полициски службеници (видео)

Приврзаниците на сегашниот американски претседател Доналд Трамп се собраа во една од „клучните“ држави во Аризона во знак на протест против постизборните настани во таа сојузна држава.

Според извештаите на медиумите, во еден момент демонстрантите упаднале на гласачкото место, но подоцна заминале.

На социјалните мрежи беше објавено и видео на кое се гледа како припадници на полицијата во целосна опрема минуваат низ просториите на изборниот центар

Тензиите во Аризона се засилија затоа што некои изборни проекции веќе го означија демократот Џо Бајден како победник на изборите во таа држава, иако сè уште не се преброени сите гласови. Според последните извештаи, предноста на Бајден во Аризона во однос на Трамп се намалува.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!