Свет

Хаос на Парадата на гордоста во Мајами: Камион удри во двајца учесници; еден почина (ВИДЕО)

Фото: Профимедија

За време на саботната Парада на гордоста во Мајами, еден камион удри во двајца пешаци, усмрти еден и го повреди другиот, соопшти локалната полиција.

„Двајцата повредени беа пренесени во медицинскиот центар Бродвеј, каде едниот подлегна на повредите“, изјави полицискит детективка на Форт Лодердејл, Али Адамсон, на прес-конференција, изразувајќи увереност, заснована на медицински извештаи, дека другата жртва ќе преживее, објави Си-Ен-Ен.

Адамсон исто така потврди дека ФБИ помага во истрагата, но одби да каже дали истражителите сметаат дека инцидентот бил намерно испровоциран.

„Засега ги проценуваме сите опции“, рече детективката Адамсон и додаде дека сите можности се отворени.

Видеото од локалната телевизија VPLG, што го прикажа Си-Ен-Ен веднаш по инцидентот, покажува како едно машко лице е приведено, но Адамсон не сакаше да потврди дали станува збор за осомничениот во несреќата.

Related posts

Leave a Comment