Регион

Харадинај денес оди на распит пред Судот во Хаг

 

Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај, и поранешниот претседател на косовското Собрание и портпарол на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Јакуп Красниќи денеска ќе бидат интервјуирани од Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово, чие седиште е во Хаг.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, Харадинај, кој беше еден од командантите на ОВК во војната во Косово во 1998-99 година, отпатува за Хаг вчера, четири дена откако поднесе оставка на позицијата премиер на Косово, поради поканата за интервју во својство на осомничен.

Ова е вторпат Харадинај да поднесува оставка од функцијата премиер заради соочување со правдата во Хаг. Првпат тоа се случи во 2005 година, кога беше обвинет за воени злосторства од Меѓународниот суд за поранешна Југославија. Тој е два пати ослободен од обвиненијата во врска со војната – првпат 2008 година и вторпат на делумно повтореното судење во 2012 година.

Специјалното обвинителство е една од двете комори на Специјалниот суд кој ги третира претпоставените злосторства врз цивили Албанци и Срби во Косово од страна на припадници на ОВК во периодот од 1998-2000 година.

Пред заминувањето за Хаг, Харадинај изјави дека заминува чесно и со крената глава и дека повторно ќе ја докаже чистотата на борбата на ОВК.

Related posts

Leave a Comment