Европа

Холандија на нозе: Илјадници луѓе во Амстердам на протест против погубната политика на владата предизвикана од санкциите (ВИДЕО)

Во Амстердам во недела на 4 септември има голем антивладин протест. На социјалните мрежи се појавија снимки од настанот.

Илјадници демонстранти излегоа на плоштадот во Амстердам за да протестираат против кабинетот на премиерот Марк Руте и политиката што се спроведува во Холандија.

Демонстрантите повикаа на укинување на санкциите и побараа пуштање во употреба на гасоводот Северен тек 2. Демонстрантите извикуваа: „Долу канцеларијата на премиерот Руте“.

Во исто време се одржуваат антивладини собири и во Германија и Франција.

Еден ден претходно, 100.000 луѓе се собраа на протести во Прага барајќи испорака на руски гас .

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!