Европа

Холанѓаните прават залихи на огревно дрво за зимата поради високите цени на гасот

Поради недостигот на гас и високите цени на греењето, Холанѓаните почнуваат да складираат дрва за огрев и да поставуваат камини и шпорети, пренесува de Volkskrant.

Добавувачот на огревно дрво Дејвид Вундеринк изјави за публикацијата дека поради брзата побарувачка во втората половина на летото, може да има недостиг од огревно дрво. Продавачите исто така доживуваат тешкотии поради намалувањето на испораките од Источна Европа поради специјалната операција во Украина и антируските санкции. Поради тоа, огревното дрво поскапе за цели 50 евра во однос на ланските цени.

Според веб-страницата Energievergelijk.nl, Холандија е на второ место по Шведска според цените на гасот. Еден кубен метар гас домаќинствата ги чини 2,25 евра, а цената на струјата во кралството е четири пати поголема од европскиот просек: 30,5 евроценти за киловат на час.

Де Волкскрант, исто така, зборува за порастот на побарувачката за печки и камини, како и за загриженоста на Комитетот за чист воздух дека согорувањето на дрвата ќе го влоши квалитетот на и онака лошиот воздух, рече претседателот на комитетот Фена Сворт.

Антируските санкции и нанесуваат многу повеќе штета на Европа отколку на Русија, а економијата во регионот може да пропадне како резултат на голема финансиска криза. Цените на струјата во многу европски земји го обновија историскиот максимум. Рекордните бројки во јули, според странските медиуми, само дополнително ќе се зголемуваат .

На 27 јули Газпром објави намалување на испораките преку гасоводот Северен тек. Кремљ најави стеснување на техничките можности на Гаспром за испумпување гас. Ова се должи на фактот што процесот на одржување на гасоводот се покажа тежок поради ограничувањата и санкциите на Европската унија.

Снабдувањето со гас преку Северен тек беше прекинато поради технички работи. Канадската компанија не ја врати гасоводната турбина испратена на поправка на Сименс .

Рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека Гаспром секогаш ги исполнувал и ќе продолжи да ги исполнува своите обврски за снабдување сино гориво, а Западот едноставно се обидува да ја префрли вината за грешките во енергетската политика на руската компанија.

Related posts

Leave a Comment