Свет

ХОРОР ВО САД : Неколку часа по масакрот во Тексас, убиени 9 лица во бар во областа Дејтон,

 

Насилството во Охајо доаѓа само неколку часа по масовно пукање во Ел Пасо, каде еден вооружен напаѓач уби 20 лица, а 26 други беа повредени. Нападот во продавницата Волмарт во саботата, наводно, бил криминал од омраза, насочен кон шпанците.

 

Девет лица се убиени во масовно пукање во Дејтон, Охајо, потврди градската полиција. Најмалку 16 се хоспитализирани со повреди. Напаѓачот го совладале службеници кои реагирале на инцидентот.

Пукањето се случило на подрачјето на Источна 5-та улица во орегонскиот округ Дејтон во раните утрински часови во неделата по локално време, и само неколку часа по уште едно масовно пукање во Ел Пасо, Тексас.

Дејтонската полиција соопшти дека стрелецот употребил некаков долг пиштол во нападот и најверојатно дејствувал сам. Тие рекоа дека работат на идентификување на вооружениот и утврдување на мотивите за неговото дивеење.

video
play-rounded-fill
Портпаролот на болницата во Мајами, Тереа Литл потврди дека од пукањето примиле 16 жртви, но нема да дадат дополнителни детали. Во некои претходни извештаи се вели дека дури 24 се повредени, но таа бројка не ја потврди полицијата.

Снимките од местото на настанот покажаа сериозно присуство на полицијата во округот Орегон. Според полицијата, ФБИ помага во истрагата.

Орегон округот е едно од 10-те историски населби во Дејтон, додека улицата Исток 5-та е позната по голем број барови и ресторани. Пукањето очигледно се случило во близина на една од тие установи.

Related posts

Leave a Comment