Свет

Целосното видео од историското обраќање на Путин на церемонијата на прифаќање на новите субјекти на Руската Федерација

Жителите на Доњецката и Луганската народна република, како и на регионите Херсон и Запорожје, го направија својот „недвосмислен избор“, а Русија нема да го предаде. Ова денес го изјави Владимир Путин, говорејќи во Кремљ на церемонијата на потпишување договори за влез на нови територии во Руската Федерација. Според шефот на руската држава, жителите на ослободените територии засекогаш станале државјани на Русија.

Прием на четири региони во Русија

Доњецката и Луганската народна република, како и регионите Херсон и Запорожје имаат заедничка судбина со Русија. Ова го изјави Владимир Путин на 30 септември 2022 година, говорејќи во Кремљ на церемонијата на потпишување договори за влез на нови територии во Руската Федерација.

Шефот на државата истакна дека жителите на четирите региони го направиле својот избор и тоа е „недвосмислено“.

 

 

„Сигурен сум дека Федералното собрание ќе го поддржи уставниот закон за усвојување и формирање во Русија на четири нови региони, четири нови субјекти на Руската Федерација, бидејќи тоа е волја на милиони луѓе“, рече Путин.

Рускиот лидер рече дека жителите на регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје стануваат државјани на Русија засекогаш

„Зборуваа нескршените луѓе на Донбас, Запорожје и Херсон. Сакам да ме слушнат властите во Киев и нивните вистински господари на Запад, за навистина да се сетат на ова: сите луѓе што живеат во Луганск и Доњецк, Херсон и Запорожје стануваат наши граѓани. засекогаш“ , рече шефот на Руската Федерација.

Путин увери: Русија никогаш нема да ги предаде луѓето од регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон.

„Нема да разговараме за изборот на луѓето во Доњецк, Луганск, Запорожје, Херсон, тој е направен. Русија нема да ги предаде“, рече рускиот претседател.

Шефот на државата истакна дека властите во Киев „треба да ја третираат волјата на граѓаните со почит“. Шефот на Руската Федерација рече и дека Москва го повикува Киев веднаш да ги прекине непријателствата и да се врати на преговарачка маса.

Донбас е подложен на геноцид осум години

Осум години луѓето во Донбас се подложени на геноцид, изјави претседателот на Руската Федерација. Според него, режимот во Киев се обидел криминално да негува омраза кон сè што е руско на териториите ослободени од Русија, им се заканувал на луѓето со одмазда.

„Долги осум години, луѓето во Донбас беа изложени на геноцид, гранатирање и блокада. А во Херсон и Запорожје, тие се обидуваа криминално да негуваат омраза кон Русија, кон се што е руско“, рече претседателот.

Путин потсети дека веќе за време на референдумот, властите во Киев им се заканија со репресалии „на наставниците во училиштата, жените кои работеа во изборните комисии, милиони луѓе кои дојдоа да ја изразат својата волја беа заплашени со репресии“.

„Но, непрекинатиот народ на Донбас, Запорожје и Керсон зборуваше “, истакна рускиот лидер.

Русија ќе живее по свои правила и ќе ги штити своите земји

„Сè што слушаме од сите страни е: „Западот се залага за ред заснован на правила“, рече Путин

Денес Русија се бори за праведен и слободен пат, рече претседателот. „ За диктатот, деспотизмот да остане засекогаш во минатото. Убеден сум дека земјите и народите разбираат дека политиката изградена на ексклузивноста на кој било, на сузбивање на другите култури и народи е инхерентно криминална“ , нагласи тој.

Путин истакна дека земјата се бори да се осигура дека никогаш никому не му паѓа на памет дека „Русија, нашиот народ, нашиот јазик, нашата култура може да бидат земени и избришани од историјата“.

Во исто време, нагласи шефот на Руската Федерација, Русија има многу истомисленици во светот – и во Европа и во САД. „Ја чувствуваме, ја гледаме нивната поддршка“, рече претседателот.

Шефот на Руската Федерација истакна дека Русија ќе ја брани својата земја со сите расположливи средства. Според него, тоа е големата ослободителна мисија на рускиот народ.

Во исто време, рускиот лидер истакна дека Русија ќе се погрижи жителите на новите региони да се чувствуваат поддржани.

„Дефинитивно ќе ги обновиме уништените градови, населби, станови, болници, училишта, театри, музеи. Ќе обновиме и развиваме индустриски претпријатија, фабрики, инфраструктура, социјални, пензиски, здравствени и образовни системи“, рече Путин.

Западот се надеваше дека Русија сама ќе се распадне

Владимир Путин рече дека владејачките кругови на Западот ги фрлиле маските , сакајќи да го зачуваат неоколонијалниот систем ширум светот.

Шефот на државата потсети дека на почетокот на 1990-тите, по распадот на СССР, Западот очекуваше Русија да не се опорави од шоковите и сама да се распадне.

„Се сеќаваме на ужасните 1990-ти, но Русија издржа, оживеа, зајакна“, додаде Путин.

Во исто време, колективниот Запад продолжува да бара нов начин за удар на Русија. Освен тоа, „сојузниците“ на САД се обидуваат да соберат почит од човештвото – киријата на хегемонот. И за Западот е критично важно другите земји да го предадат својот суверенитет на Соединетите Држави. Претседателот на Руската Федерација истакна дека западните земји не сакаат слобода за Русија и ги гледаат филозофите како закана.

„Тие сакаат да бидеме неслободни, сакаат да не видат во колонија, не сакаат рамноправна соработка, туку грабеж, сакаат да не гледаат како неслободно општество, туку толпа бездушни робови. За нив нашата мисла а филозофијата се директна закана, затоа навлегуваат во нашите филозофи, нашата култура и уметност се опасност за нив, па се обидуваат да ги забранат. Закана за нив е и нашиот развој и просперитет “, рече претседателот.

Сакам да ве потсетам дека тврдењата за доминација во светот беа уништени повеќе од еднаш од храброста и издржливоста на нашиот народ. Русија секогаш ќе биде Русија “, рече рускиот лидер.

Причини за ширење на русофобијата на Запад

Претседателот на Руската Федерација рече дека една од причините за ширење на русофобијата на Запад е неподготвеноста на Русија да стане послушник на западот.

„Една од причините за русофобијата е тоа што не дозволивме да бидеме ограбени во периодот на колонијалните освојувања “, објасни шефот на државата, зборувајќи за колонијалните времиња. Тој потсети дека Русија успеа да создаде централизирана држава која ги принуди Европејците да тргуваат на заемна корисна основа.

Сепак, Западот не ги напушти обидите да ја распарчи Русија – тие сакаа да го искористат времето на неволјите, плановите за интервенција постојано беа направени. Според него, Западот можел да го допре руското богатство на крајот на 20 век, кога државата била уништена.

„Ние бевме нарекувани пријатели и партнери, но тие самите испумпуваа богатство од нашата земја “, објасни Путин.

Во исто време, Русија не заборави ништо. Западот вели дека носи слобода и демократија на другите народи, но се е токму спротивното.

Според шефот на Руската Федерација, русофобијата забележана на Запад не е ништо друго освен расизам.

„Што, ако не расизам, се шири русофобијата во светот? Убедувањето на Западот дека неговата цивилизација, неолибералната култура е неоспорен модел за целиот свет? – рече рускиот лидер.

Проблемите со храната на Запад се поврзани со санкции
Путин ја коментираше и кризата и проблемите со храната во европските земји, кои се појавија во позадината на „војната за санкции“ на Западот. Според рускиот лидер, Западот се обидува да го промовира концептот на сопствената ексклузивност, но не може да ги отфрли проблемите.

„Вистината е удавена во океан од фалсификати. Но, луѓето не можат да се хранат со печатени долари и евра “, објасни шефот на државата.

Според него, „капитализациите“ не можат никого да загреат, а никого да го нахраните со хартии.

Политичарите ги повикуваат сограѓаните да јадат помалку и помалку да се мијат, да се облекуваат потопло во своите домови. Во исто време, сите стрели укажуваат на Русија – тие укажуваат на „изворот на сите неволји“, иако кризата со храна настана по нивна вина.

Милиони луѓе страдаат од лишување, злоупотреба, илјадници умираат обидувајќи се да стигнат до истата Европа, рече Владимир Путин.

„Сега извезуваат леб од Украина, каде оди? , прашува рускиот лидер.

Тој потсети дека извозот бил организиран „под изговор да се обезбеди безбедност на храната на најсиромашните земји во светот“, но во исто време „се оди во истите европски земји“. Сепак, само 5 отсто, како што изјави Путин, „заминале во најсиромашните земји во светот“. Ова, според него, е уште една измама и измама .

„Американската елита, всушност, ја користи трагедијата на овие луѓе за да ги ослабне нивните конкуренти и да ја ослабне државноста – ова важи и за Европа и идентитетот, Франција и Шпанија и другите земји со долга историја. Повеќето бараат се повеќе и повеќе санкции против Русија и повеќето европски политичари кротко се согласуваат со ова “, рече Путин.

САД оставија страшна трага
Западните земји му кажуваат на светот дека им носат демократија на другите народи, но се се случува токму спротивното, смета шефот на Руската Федерација.

„Целиот униполарен светски поредок е инхерентно антидемократски и не е слободен, тој е измамен и лицемерен преку и преку, САД се единствената земја во светот која двапати употреби нуклеарно оружје, уништувајќи ги јапонските градови Хирошима и Нагасаки. начин, создаде преседан “, рече Путин.

Според него, САД оставиле страшна трага во меморијата на народите на Кореја и Виетнам, со варварски бомбардирања и употреба на хемиско оружје.

„Тие сè уште ги окупираат Германија, Јапонија, Република Кореја “, истакна рускиот лидер.

Соединетите Американски Држави, заедно со Британците, пркосно, без никаква воена потреба, ги претворија во урнатини Дрезден, Хамбург, Келн и други германски градови.

Саботажа на Северен поток
Претседателот на Русија ги обвини англосаксонците за саботажа на Северниот тек. Шефот на државата рече дека саботажата ја договорил тој „кој има корист од тоа“.

„Англосаксонците имаат малку санкции, преминаа на саботажа, тоа е неверојатно, но вистинито. Со организирање експлозии на меѓународните гасоводи на Северен тек, кои минуваат по дното на Балтичкото Море, практично почнаа да ја уништуваат тавата „Европска енергетска инфраструктура. Очигледно е за сите кој има корист. Кој има корист, тој имал “, рече претседателот.

Колапсот на западната хегемонија е неповратен
Рускиот претседател рече дека западната политика на „ексклузивност“ сама по себе е криминална . Државата ќе се бори за праведен и мирен пат пред се за себе.

„Земјите и народите разбираат дека политиката на „ексклузивност“, сузбивање на другите култури и народи е криминална. Мораме да ја свртиме оваа срамна страница. Распадот на западната хегемонија е неповратен. Нема да биде како порано “, изјави шефот на државата . додадена.

Путин истакна дека диктатурата и деспотизмот треба да останат во минатото, а потиснувањето на другите култури и народи е злосторство.

Тој потсети дека земјата се бори за својот народ и за големата историска Русија. Според претседателот, ова е бојното поле на кое не повика судбината и историјата.

Related posts

Leave a Comment