Економија

Цената на нафтата по одлуката на ЕУ скокна на 123,3 долари за барел

Big Oil Is Finally Ready To Boost Spending | OilPrice.com

Со договорот за забрана за увоз на руска нафта, ЕУ излезе од преговарачкиот ќорсокак предизвикан од одбивањето на Унгарија да се согласи на ембарго на нафта, што, како што наведе Будимпешта, ќе ја уништи нејзината економија, многу зависна од руската нафта.

 

Цените на нафтата денеска скокнаа откако лидерите на Европската унија синоќа постигнаа договор за забрана на увоз на 90 отсто од руската сурова нафта до крајот на годината.

Во азиската трговија, цената на европската нафта брент за испорака во јули (фјучерс договори) порасна за 1,35 отсто на 123,3 долари за барел, покажуваат најновите достапни податоци на порталот oilprice.com.

Related posts

Leave a Comment