Фудбал

Црвена звезда заработи дополнителни 2,7 милиони евра

Со победата од 3:1 над грчкиот Олимпијакос во Лигата на шампионите, српскиот шампион Црвена звезда заработи 2,7 милиони евра како награда на УЕФА.

На веќе заработените 15,2 милиони, поради пласманот во елитното натпреварување, црвено-белите дополнително ги „засилија“ приходите и ја повторија истота работа како ланскиот триумф над подоцнежниот европски шампион Ливерпул (2-0).

Сето ова не вклучува приходи од билети, маркетинг, ТВ права, но исто така и два милиони врз основа на 10-годишен коефициент.

Тимот на Владан Милојевиќ сега е втор на табелата во групата Б со три бода, Баерн со шест е прв и Олимпијакос и Тотенхем по еден.

Следниот натпревар „Црвена звезда“ во Лигата на шампионите го игра на 22 октомври во Лондон против Тотенхем.

 

Loading...

Related posts

Leave a Comment