Свет

Чавушоглу рече дека Турција нема да се приклучи на антируските санкции

Чавушоглу рече дека Турција нема да се приклучи на антируските санкции

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара нема да се приклучи на антируските санкции на Западот.

„Како би можеле да бидеме чесен посредник ако сме вклучени во санкциите против Русија? Затоа, не треба да очекуваме санкции против Русија од нас, тоа би било погрешно“, ја цитира РИА Новости неговата изјава во интервју за CNN Türk.

Претходно Чавушоглу изјави дека Турција ќе биде принудена да ги следи антируските санкции доколку тие бидат одобрени од ОН.

На 31 март турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган објави дека Турција одбива да се приклучи на санкциите против Русија .

Related posts

Leave a Comment