Европа

Чесите на нозе: Масовни протести против ЕУ, НАТО, Задолжителни вакцини, се бара итна соработка со Русија за спас на економијата(ВИДЕО)

PROTIVE SE EVROPSKOJ UNIJI I NATO Demonstracije u Češkoj zbog rasta cena energenata (VIDEO)

Во Чешка почнаа протести против власта – се одржуваат во Прага и други градови, јавува CNN Prima NEWS.

Собирите се одржуваат под слоганот „Чешка на прво место“ на Денот на чешката државност.

Така, во Прага демонстрантите излегоа на Вацлавскиот плоштад. Тие бараат, особено, оставка на либералната влада, воена неутралност на Чешка, директни договори со Русија за снабдување со гас по ниски цени, ослободување на чешката индустрија од странска зависност, доброволна вакцинација против коронавирусот и независност на храната.

Меѓу организаторите на протестот е и групата наречена „Прво Чешка!“, која се противи на Европската унија и НАТО и се залага Чешка да биде воено неутрална.

Тој нагласи дека Владата има две должности – да обезбеди безбедност и економски просперитет, но дека не успеала ниту да обезбеди.

Актуелната влада на централно-десничарскиот премиер Петр Фијала усвои серија мерки овој месец, вклучително и финансиска помош за компаниите и ограничување на цените на електричната енергија за домаќинствата.

Покрај во Прага, протести се одржуваат и во градовите Брно, Плзен, Ческе Будејовице, Острава, Карвина, Гавиров, Либерец.

На 19 септември, исто така, изданието Парламентарна листа го обвини чешкиот премиер Петр Фиала дека ја вовлекува земјата во конфликт со Русија.

 

 

Related posts

Leave a Comment