Свет

Четирикратно вакцинираниот извршен директор на Фајзер, погоден од „Ковид“ – втор пат за 6 недели

Извршниот директор на Pfizer, Алберт Бурла, беше позитивен на тестот за Ковид по втор пат во шест недели, и покрај тоа што имаше четири вакцини од вакцината на неговата компанија за која претходно тврдеше дека е „100% ефикасна“.

Бурла тврдеше дека „се чувствува добро и нема симптоми“, бидејќи имал четири дози од вакцината mRNA.

Бурла ја објави својата дијагноза преку објава на Твитер во саботата, наведувајќи дека „се чувствува добро и нема симптоми“. Шефот на фармацевтската куќа примил четири дози – првични две акциза и два бустери – од вакцината mRNA на неговата компанија и рече дека сè уште не го примил новиот бивалентен засилувач на Pfizer, бидејќи тестирал позитивно за Ковид-19 веќе во август.

„Иако постигнавме голем напредок, вирусот сè уште е со нас“ , додаде тој.

Најновиот засилувач, кој е дизајниран да ја таргетира варијантата на коронавирусот Омикрон и неговите супстанци, не се покажа популарен. Податоците објавени во четвртокот од страна на Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажаа дека само 1,5% од подобните луѓе во САД го земале лекот три недели откако бил одобрен од Управата за храна и лекови (ФДА).

ФДА ја одобрила бивалентната бустер вакцина и покрај фактот што таа никогаш не била тестирана на луѓе, само на лабораториски глувци.

Бурла го третираше својот прв случај на Ковид-19 со Paxlovid, антивирусен лек произведен од Pfizer. Американскиот претседател Џо Бајден и поранешниот цар со коронавирус на Белата куќа, Ентони Фаучи, искусија „повратни инфекции“ кога ги лекуваа своите случаи на болеста со Паксловид претходно ова лето.

Минатата година, Бурла тврдеше дека една јужноафриканска студија покажала дека вакцината на Фајзер е „100% ефикасна во спречувањето на случаите на Ковид-19“.

Related posts

Leave a Comment