Спорт

Чешкиот претседател: Трансродовите луѓе се одвратни, ме нервираат феминистките и парадата на гордоста

Чешки претседател: Трансродовите луѓе се одвратни, ме нервираат феминистките и гордоста

Претседателот на Чешка, Милош Земан, во телевизиско интервју во неделата, повикувајќи се на неодамна усвоениот унгарски закон со кој се забранува содржина на ЛГБТИК во училиштата, рече дека тој смета дека трансродовите луѓе се „одвратни“.

Земан го коментираше новиот хомофобичен унгарски закон на Си-Ен-Ен, велејќи дека тој лично ги смета трансродовите луѓе за „одвратни“.

„Ако претрпите промена на полот, тоа во основа значи дека сте извршиле кривично дело самоповредување врз себе“, рече Земан. „Секоја операција е ризична и за мене овие трансродови луѓе се одвратни“, додаде тој.

Бројни критики на хомофобичниот унгарски закон

Контроверзниот унгарски закон ја забранува содржината на ЛГБТИК во училиштата, што, според критичарите на законот, дополнително ги стигматизира и дискриминира членовите на ЛГБТИК заедницата.

Законот беше усвоен на почетокот на овој месец и веќе беше широко критикуван во Унгарија, од противниците на премиерот Виктор Орбан, но и од бројни европски и светски политичари, невладини организации и други групи и поединци.

На самитот на ЕУ минатата недела, холандскиот премиер Марк Руте му порача на Орбан да ја напушти Унијата ако не сака да ги почитува правата на ЛГБТИК луѓето. 

Повеќе од половина од земјите-членки исто така го осудија законот на Орбан, но Чешка не е меѓу нив. Чешкиот претседател рече дека ваквата осуда е мешање во внатрешната политика на земјата.

Иако претседателот во Чешка има ограничени извршни овластувања, Земан, како и неговите претходници, има силно влијание врз јавноста.

Чешкиот претседател го поддржува Орбан, тој е наклонет кон Русија и Кина

Покрај поддршката за Орбан, актуелниот претседател на Чешка покажа симпатии кон Русија и Кина и ја критикуваше имиграцијата од муслиманските земји, а пред еден месец и се извини на Србија за бомбардирањето на НАТО во 1999 година, велејќи дека тоа е „грешка“ и „полошо од криминал“ .

„Виктор Орбан рече дека не е против хомосексуалците, но дека е против манипулацијата со родителите и децата во врска со сексуалното образование“, рече Земан. „Затоа, не гледам причина да не се согласам со него затоа што ме нервираат феминистките, движењето„ Mee Too “и Парадата на гордоста во Прага“, додаде тој. 

Доколку не се откаже од својот нов контроверзен закон, Унгарија ќе се соочи со правни последици во највисокиот суд на ЕУ, а се повеќе се споменуваат санкции во форма на намалено финансирање од фондовите на ЕУ, како што рече меѓу другото премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел.

Орбан, кој е премиер од 2010 година, е сè поконзервативен во своите ставови и потези, а неговата промоција на, како што рече, традиционалните христијански вредности станува се поизразена. Пред самитот минатата недела, тој пред новинарите изјави дека целта на неговиот нов закон е да го заштити правото на родителите да одлучуваат за сексуалното образование на своите деца.

Related posts

Leave a Comment