Свет

Чипирањето ни чука на врата: Пентагон најави Анти-Ковид микрочип кој ќе се имплантира под кожата на луѓето

Микрочип

Тимот на Американската агенција за напредни истражувачки проекти во одбраната (ДАРПА), кој е директно подреден на раководството на Министерството за одбрана на САД, откри неколку свои, како што велат, генијални и револуционерни пронајдоци во емисијата „60 минути“ на CBS.

Се наведува дека микрочипот , кој ќе се вметне под кожата и служи за откривање на инфекција со ковид 19 кај асимптоматски лица, е прогласен за големо достигнување.

Од тука е реална загриженоста на луѓето ширум светот, дека било какво имплементирање на рф микрочипови во телата на луѓето, може да бидат искористени за нивно следење и контрола.

Пензионираниот полковник Метју Хепберн, поранешен воен лекар за инфективни болести со 23 години работно искуство, кој сега е на чело на тимот на Пентагон, покажа гел направен за „континуирано испитување на крвта“.

„Кога ќе влезе под кожата, ви открива дека во телото се случуваат хемиски реакции, а тој сигнал значи дека утре ќе имате симптоми“, рече Хепберн.

Поранешниот директор за медицинска подготвеност на вработените во Националната безбедност на Белата куќа откри дека научниците првично сакале да развијат метод на „проверка на моторот“ по борбата за запирањена  ширењето на короната на бродот „УСС“, Теодор Рузвелт.

Во март 2020 година, беше идентификуван инфициран морнар на бродот, со 1.271 членови на екипажот (27 проценти од екипажот) кои имаа позитивни резултати во текот на неколку недели, од кои повеќето (77 проценти) немаа симптоми за време на лабораториската дијагноза. Дваесет и три члена на екипажот биле хоспитализирани, а еден починал во тоа време.

„Тоа е како светло … Морнарите би добивале сигнал, а потоа самите би си извадиле крв и би се тестирале на самото место. Можеме да ги добиеме тие информации за три до пет минути. „Како што го скратувате тоа време, додека дијагностицирате и лекувате, го запирате ширењето на инфекцијата“, рече Хепберн.

Друг пронајдок, кој тимот на Пентагон го смета за „научен факт“ за разлика од „научна фантастика“, е филтер поставен на машина за дијализа, што може да го отстрани вирусот од крвта.

Се вели дека „пациентот 16“ бил подложен на експериментален четиридневен третман откако дошол со откажување на органите. Неколку дена подоцна, пациентот, наводно, се опоравил целосно .

Оттогаш, американската администрација за храна и лекови (ФДА) одобри филтер за итни случаи. Според тимот на Хепберн, филтерот бил користен за лекување на скоро 300 критично бол пациенти.
Веќе некое време, научниците од друга агенција во Пентагон – Институтот за патологија, кој проучува примероци од ткива на војници и морнари заразени со разни патогени микроорганизми низ целиот свет, бараат начини да спречат пандемии како сегашната во иднина .

Примероците од ткиво, наводно, земени од пациенти заразени со шпанска треска пред 100 години им овозможиле на експертите од болницата „Монт Синај“ и Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) повторно да го создадат вирусот во нивните лаборатории во 2005 година и да произведуваат антитела за него.

„И така, ако извадивме крвни клетки од овие скоро стогодишни луѓе, тие сè уште имаа имуни клетки кои циркулираа во нивното тело и реагираа на вирусот во 1918 година. Тоа беше еден од оние моменти кога само реков: „Леле, тоа е многу моќно и интересно“, рече имунологот и експерт за инфективни болести д-р Џејмс Кроу.

Во 2017 година, д-р Кроу се пријави на натпреварот ДАРПА за проект за производство на антитела доволно брзо за да се запре пандемијата. Научникот пронашол метод за создавање антитела во шише со крв за рекордно време . Во согласност со нејзината технологија, потребното време се намалува од вообичаените шест на 24 месеци на 78 дена.

„20 000 дози за 60 дена … Во основа, станува збор за создадени антитела кои се толку ефикасни што ќе добиете скоро непосредна заштита по апликацијата и ќе го запрете пренесувањето на вирусот и заедницата. „Ако можете да го запрете, тогаш потенцијално можете да спречите пандемија“, рече д-р Метју Хепберн минатата година.

Технологијата развиена од Кроу беше искористена за создавање антитела против ковид 19, додека научниците сега се обидуваат да го забрзаат развојот на антителото, за што во моментов се потребни три недели за 7.500 дози.

Во уште поамбициозен потфат, др. Каивон Модјарад во моментов се обидува да направи вакцина против сите коронавируси на Институтот во Мериленд.

„Имаме алатки, имаме технологија да го сториме сето тоа сега … Вирусите убијци кои не ги имавме видено или не можевме да ги замислиме, ќе бидат ограничени“, рече Модџарад.

Научникот додаде дека целта е да се вакцинираат луѓе од смртоносни вируси кои сè уште не се идентификувани.

На новите методи осмислени од научниците во Пентагон, со кои тие можат да се пофалат, поединците гледаат со скептицизам.

Во февруари, Њујорк Тајмс објави дека воените претставници му соопштиле на американскиот Конгрес дека една третина од членовите на службата изразиле неподготвеност да примат вакцина против корона. Се покрена загриженост дека во него има микрочип кој наводно бил дизајниран за следење. Други веруваа дека вакцината може трајно да го оневозможи имунитетот на лицето кое ја примило, пренесува „ Спутник Интернешнл “.

Loading...

Related posts

Leave a Comment