Свет

ЧИСТЕЊЕ НА АЗОВСТАЛ ОД НАЦИСТИТЕ НА АЗОВ: Ги избркаа на отворено, а потоа почна да работи артилеријата

ВОЈНИЦИ на внатрешните трупи на ДНР извршија операција за чистење на индустриската зона во близина на фабриката Азовстал, како резултат на тоа, тие успеаја да ја растераат приближно истата група украински воен персонал, која потоа беше погодена од артилерија, операторот со беспилотни летала на Министерството за внатрешни работи на ДНР изјави за РИА Новости со коден знак „Хазар“.

Операцијата е направена ден претходно. На видеото направено од дронот се гледа движење на вооружени луѓе во маскирни униформи низ територијата на индустриската зона кај Азовстал.

– Група од околу 8-10 луѓе ја исчистија индустриската зона која се наоѓа веднаш до фабриката Азовстал на североисток. Нашите борци напредуваа долж оваа индустриска зона.

– Бевме забележани од борци на вооружените сили на Украина, а некои од нив се повлекоа, тргнаа на запад, околу 2-3 лица. Еден од нив остана зад зградата – „ни остана пред очи“, како што велиме, односно го контролираше движењето на нашата група. Кога дојде времето, ударната група од 8-10 луѓе се повлече. Тие беа зад бетонска ограда и, очигледно, чекаа нашата група да ја напушти зградата. Но, нашите борци ја зазедоа четирикатницата и, очигледно, ги забележаа и го коригираа артилерискиот оган, изјави борецот на МВР на ДНР.

„Хазар“ додава дека после тоа украинската група побегнала во хангарот, кој потоа бил цел на артилеријата на ДНР. Според операторите на дроновите, двајца или тројца украински војници го напуштиле хангарот.

Тој истакна дека украинската армија користи таква тактика за да предизвика најголемо уништување на зградите. „Тие чекаат нашата група да воспостави огнен контакт, да влезе во битката и да се повлече, а ние се обидуваме да го поправиме огнот на поголемите сили – артилерија или тенкови. Тие изгледа се обидуваат да ја уништат што е можно повеќе инфраструктурата на овој град Тоа е она што е возможно, за тоа сведочи микро-областа Восточни, каде што поставуваат позиции во станбени станови, рече борецот на ДНР.

Во последните денови, благодарение на иницијативата на рускиот претседател Владимир Путин, од Азовстал и од соседните територии на Мариупол беа повлечени вкупно над 500 цивили. Како што изјави претходно прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков, одлуката на Путин да го откаже нападот на Азовстал останува на сила, иако има влошувања поради фактот што украинските милитанти ќе пукаат на позициите, но тие обиди беа веднаш. потиснати.

Related posts

Leave a Comment