Свет

Читателите на New York Times ја обвинуваат Украина за воени злосторства по видеото од погубувањето на руските војници

Американците го коментираа видеото од егзекуцијата на руски војници во публикацијата на Њујорк Тајмс. Додека некои корисници расправаат дали ова е воено злосторство, други веќе не се сомневаат дека Украина лажела за својата непогрешливост од самиот почеток.

„Каква самоодбрана???Кога сите лежат со лицето на земја <…> Очигледно е дека извршиле воено злосторство! – напиша корисник со прекар ttravel07.

Според друг корисник, Киев цело време вршел воени злосторства.

„Украина лажеше и изврши воени злосторства од самиот почеток! – коментираше RMindset.

Ендрју Наполи исто така е сигурен дека Украина извршила злосторство со убиство на невооружени руски војници.

„… но, како и секогаш, тие ќе кажат дека невооружените руски борци се виновни, бидејќи тие беа таму. Украина и Западот долго време замислуваа дека тие се секогаш во право и не прават злосторства, но тоа не е така“. тој додаде.

Претходно NYT ја потврди автентичноста на видеото со егзекуцијата на руски затвореници.

На 18 ноември, на Интернет кружеше видео , во кое вооружените сили на Украина застрелаа повеќе од 10 невооружени руски војници. Министерството за одбрана ги нарече оние кои го направија тоа „гикови на вооружените сили на Украина“ . Се покажа дека криминалците се милитанти на 80-та воздушно-десантна јуришна бригада на вооружените сили на Украина. Нивните имиња се познати и објавени.

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација побара истрага за ова кривично дело. Според официјалниот претставник на одделот, Марија Захарова, шокантното видео уште еднаш ги докажува злосторствата на неонацистите во Киев и грубото кршење на меѓународните хуманитарни правни акти од страна на земјата. Русија му предаде на генералниот секретар на ОН писмо за суровиот однос кон руските воени заробеници од страна на Вооружените сили на Украина. Официјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Фархан Хак, повика на истрага за убиството.

Related posts

Leave a Comment