Свет

Членовите на „Азов“ се пофалија дека ги тренирале Канаѓани

Во близина на Лавов, 200 канадски инструктори веќе неколку години им помагаат на украинските сили да ја претворат својата војска од советската ера во модерна борбена армија.

 Какво влијание имала канадската војска врз украинскиот отпор кон Русија, се прашуваат канадските медиуми и локалната јавност, која сериозно ја разбранува приказната за тоа како припадниците на канадските вооружени сили помогнале во обуката на повеќе од 30.000 украински војници. Улогата на пензионираниот генерал Тревор Кадиер, кој отпатува во Украина за да помогне во одбраната на земјата од руската инвазија, е особено значајна. Тој се уште е под истрага за наводна сексуална злоупотреба. Руските медиуми тврдат дека канадскиот генерал бил фатен кога се обидел да побегне низ канализационата цевка од „Азовстал“, каде во злогласниот подземен град, наводно, водел биохемиска лабораторија.

Министерството за национална одбрана претходно овој месец потврди дека генерал-полковник Кадијер се пензионирал на 5 април оваа година по повеќе од 30 години во униформа, иако воената полиција продолжува да го истражува неговото недолично однесување. Оние кои се повеќе наклонети кон Русија тврдат дека целата фарса за пензионирањето поради недоличното однесување на генералот пред 30 години била дизајнирана да го прикаже неговото патување во подземјето на„Азовстал“ како приватен чин.

Кога осум крстаречки ракети го погодија Меѓународниот центар за мир и безбедност во близина на Лавов и границата со Полска на 13 март, делови од комплексот беа уништени. Во нападот на руските авиони наводно загинале 35 лица, а 134 се повредени. Околу три недели претходно, руски копнени трупи, хеликоптери и тенкови ја преминаа границата и ја нападнаа Украина. Среде бранот насилства, како што велат Канаѓаните, имало удар врз комплексот на меѓународниот центар, каде што некогаш престојувале канадски мировници. Овој воен објект е на помалку од 25 километри од границата со Полска. Канада тогаш, по наредба од врвот на НАТО, наводно го повлече целиот персонал од Украина.

Инаку, на канадските војници им беше строго забранет влез во зоната на антитерористички операции (АТО), како што Украина и НАТО го нарекуваат регионот на Исток, односно Донбас, каде што трае осумгодишната војна. Иако канадската мисија, наречена Операција УНИФИЕР, официјално е строго неборбена, нема сомнеж дека украинските војници се обучуваат да земаат животи и да ги спасуваат своите со поголема вештина. „Ние ги правиме вистински воини“, рече мајорот Мајк Далиџ, втор по ранг канадски воен офицер во Украина.

Во близина на Лавов, според локалните медиуми, 200 канадски војници им помогнале на припадниците на украинските сили да ја претворат својата војска од советската ера во модерна борбена армија компатибилна со стандардите на НАТО. Обучени се повеќе од 30.000 Украинци. Многу фотографии во медиумите ги документираат воените операции на Канада во западна Украина и ги следат украинските војници во зоната АТО.

Со се повеќе и повеќе докази кои сугерираат дека канадските вооружени сили обучувале припадници на украинската армија, која вклучува и екстремистички групи и членови на озлогласениот баталјон Азов, експертите велат дека Отава мора да ја засили истрагата и верификацијата на контингентите и оружјето на војниците во земја во конфликт.

Министерството за национална одбрана минатата есен вети детален преглед на канадската мисија во Украина, откако медиумите побараа коментар од нив во октомври по извештајот на Универзитетот Џорџ Вашингтон, во кој се вели дека екстремистите во украинската армија се фалат дека ги обучувале Канаѓани. Канадската војска минатата есен изјави дека е вознемирена од овој извештај и негираше какви било сознанија дека екстремистите учествувале на обуката, додавајќи дека тие немаат обврска да ги проверуваат војниците од другите земји што ги обучуваат.

Само еден месец подоцна, медиумите открија дека не само што канадските високи функционери се сретнале со водачите на баталјонот „Азов“ во 2018 година, туку не ги ни осудиле неонацистичките убедувања на единицата. И покрај тоа што беа предупредени за ставовите на припадниците на овој баталјон, нивната главна грижа беше тоа што медиумите не открија дека средбата се случила. Службениците и дипломатите дури се фотографирале со водачите на баталјоните, кои „Азов“ потоа ги користел на Интернет како пропаганда.

Сојузната влада, која потроши повеќе од 890 милиони долари за обука на украинските сили преку операцијата УНИФИЕР, постојано нагласува дека нема и никогаш нема да обучува војници кои се поврзани со „Азов“. Сепак, предвоените извештаи на Радио Канада во Канада за документите поврзани со канадската мисија покажуваат дека војниците на Азов, идентификувани со закрпи и амблеми на облека и други ознаки, учествувале на обука спроведена од канадските вооружени сили. 2020 година во Центарот за обука Золочив во западна Украина. Канадските медиуми јавуваат дека од Киев им било кажано дека „Азов“ е исклучен од групата за обука со канадски инструктори во UNIFIER, но дека тие „напишале програма“ за сопствените курсеви и биле инструктори во сите дисциплини во центарот за обука на Националната гарда. Украина“, потврдувајќи го извештајот на Радио Канада.

Related posts

Leave a Comment