Свет

Шефот на Пентагон го нарече приоритет снабдувањето со системи за воздушна одбрана со долг дострел на Украина

Шефот на Пентагон го нарече приоритет снабдувањето со системи за воздушна одбрана со долг дострел на Украина

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин изјави за време на прес-конференција во Пентагон дека смета дека е важно да се снабдува Киев со системи за противвоздушна одбрана со долг дострел.

„Мораме да се погрижиме да им дадеме можност да ги надополнат своите системи за противвоздушна одбрана доколку бидат уништени. Ова е тековна работа, ние ќе продолжиме да ги надополнуваме нивните залихи на системи што им ги обезбедуваме: мали, средни и, што е најважно, системи за противвоздушна одбрана со долг дострел. Овие системи за воздушна одбрана со долг дострел, како што е С-300, играат клучна улога“, ја цитира ТАСС неговата изјава.

Остин, исто така, ја истакна потребата за испорака на оружје за Украина што е можно побрзо.

На 28 април, американскиот претседател Џо Бајден побара од американскиот Конгрес  уште 33 милијарди долари за поддршка на Украина .

Новиот пакет ќе вклучува  околу 20,4 милијарди долари воена помош, 8,5 милијарди долари економска помош и 3 милијарди долари хуманитарна поддршка.

Related posts

Leave a Comment