Свет

Шефот на Роскосмос се закани дека ќе ја уништи Меѓународната вселенска станица ISS: „Населението на земјите предводени од „кучињата на војната“ би требало да размислат“

Дмитриј Рогозин, шефот на Роскосмос и гласен поддржувач на руската интевенција во Украина, повика на укинување на санкциите, бидејќи тие може да ја нарушат работата на руските  кои ја обслужуваат меѓународната вселенска станица ISS.

Санкциите наметнати на Русија од остатокот од светот поради интервенцијата врз Украина може да предизвикаат колапс на Меѓународната вселенска станица, е новото предупредување од Русија.

Санкциите против Русија може да предизвикаат колапс на Меѓународната вселенска станица (ISS) и да предизвикаат структурата тешка 500 тони „да падне во море или копно“, изјави шефот на руската вселенска агенција Роскосмос.

Дмитриј Рогозин , инаку гласен поддржувач на руската интервенција на Украина, повика на укинување на санкциите, бидејќи тие може да ја нарушат работата на руските авиони кои служат на ISS.

Како резултат на тоа, рускиот сегмент на станицата, кој помага да се поправи нејзината орбита, може да биде погоден од истите санкции, што ќе предизвика структурата тешка 500 тони „да падне во морето или копното“, напиша Рогозин на Телеграм.

Објавувајќи мапа на локации каде што може да се урне ISS, тој рече дека тоа најверојатно нема да биде во Русија.

Но, населението на другите земји, особено оние предводени од „кучињата на војната“, треба да ја разгледа цената на санкциите против Роскосмос , рече Рогозин.

НАСА претходно соопшти дека се обидува да најде решение за задржување на ISS во орбитата без руска помош.

Извор: Гардијан

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!