Свет

Шолц: Правам се што е во моја моќ за да спречам Трета светска војна

Германскиот канцелар Олаф Шолц најави дополнителни испораки на оружје за Украина, но во исто време ја оправда сегашната воздржаност кога станува збор за воената помош за Украина во опасност од големи конфликти, објавија во петокот германските медиуми.

„Правам сè што можам за да избегнам ескалација што може да доведе до Трета светска војна“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за неделникот „Шпигел“ објавено во петокот.

Тој објасни дека негова задача е да направи се за да избегне директна конфронтација меѓу НАТО и Русија.

Во исто време тој најави дополнителни испораки на оружје за Украина.

„Способноста на Бундесверот да испорачува оружје на Украина од сопствениот арсенал е исцрпена. Но, ние сигурно ќе го испорачаме она што ни е достапно“, изјави Шолц за Der Spiegel.

Во тој контекст, канцеларката ја спомена и директната испорака на оружје за Украина преку Словенија. Според договорот Словенија на Украина треба да и испорача тенкови од советско потекло, а за возврат Германија на Словенија би испорачала помодерни оклопни возила.

Шолц нагласи дека испораката на оружје од советската ера има смисла бидејќи не бара долгорочна обука на украинските војници.

Германскиот канцелар порача дека идниот мировен договор мора да и овозможи на Украина да може да се брани и нагласи дека Германија може да дејствува како гарант на мирот.

„Ќе ја вооружиме Украина на таков начин што нејзиниот мир ќе биде загарантиран. Ние сме на располагање како гарантна сила“, рече Шолц.

Тој ги отфрли обвинувањата дека неговата Социјалдемократска партија на Германија (СПД) води проруска политика и дека е попустлива кон Москва.

„СПД отсекогаш била партија цврсто приврзана за трансатлантската политика“, рече Шолц.

Related posts

Leave a Comment