Свет

ШОЈГУ: Америка се бори против Русија до последниот Украинец

Russian navy to get 40 warships, vessels of various classes this year:  Government - World News

МОСКВА – Америка и западните земји кои тие ги контролираат прават се за да ја одложат специјалната операција на руските вооружени сили и да ја поттикнат борбата до последниот Украинец, изјави рускиот министер за одбрана, армискиот генерал Сергеј Шојгу.

Тој на колегиумот на военото раководство рече дека зголемените испораки на странско оружје јасно ги покажуваат намерите на западните земји да го испровоцираат режимот во Киев да се бори „до последниот Украинец“, пренесува РИА.

Шојгу оцени дека акциите на руските војници и квалитетот на употребеното оружје уште еднаш покажале дека воено-политичкото раководство на Русија правилно ги одреди приоритетите за зајакнување на вооружените сили.

Related posts

Leave a Comment