Свет

Шојгу: Германската министерка за одбрана се однесува како ученичка во основно училиште

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу смета дека изјавата на неговата германска колешка Анегрет Крамп-Каренбауер дека за Русија треба да се разговара од позиција на сила, е поприлично детска

Говорејќи за 75-годишнината од големата победа во Втората светска војна, Шојгу потсети дека оваа година бродот „Ерменија“ со остатоци од цивили е пронајден во Црното Море . Според Шојгу, ова е една од многуте епизоди на војната за кои треба да се зборува.

„Особено кога денешните генерации политичари, на пример во истата Германија, ќе почнат да нè учат како да живееме, да кажуваат дека треба да се зборува со нас од позиција на сила“, потсети Шојгу на неодамнешната изјава на германскиот министер кој во Бундестагот рече дека со Русија , за разоружување, треба да се зборува од позиција на сила.

„Тоа е повеќе како говор на помлад ученик, кој ги напаѓа учениците од друго училиште. Таткото или мајката на ученикот е директор на училиштето и таа може да си дозволи да се однесува така. Но, деца, ние сме во друго училиште, а нашиот директор е сосем друг “, рече Шојгу во Географското друштво, за време на одржување „ Географскиот диктат “.

Related posts

Leave a Comment