Свет

Шојгу го информираше Путин: Луганск е слободен

Рускиот генерал Сергеј Шојгу ги објави најновите информации од бојното поле.„Народната република Луганск е целосно ослободена“, соопшти Шојгу.

Воспоставена е целосна контрола врз Лисичанска и околните населени места“, додаде тој.Само во последните 24 часа беа ослободени 182 квадратни километри територија.

Министерот за одбрана прв го извести рускиот претседател Владимир Путин дека руската армија ја ослободила Луганската Народна Република.

Related posts

Leave a Comment