Свет

Шпанија наведе две причини зошто Западот ја „напушта“ Украина

Украина се повеќе се жали на недоволно снабдување со оружје од западните партнери. Но, тие не брзаат да ги испразнат своите арсенали.

Украина продолжува да инсистира на набавка на западно оружје: барањата веќе се претворија во отворени барања. Така, Михаил Подољак, советник на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, во интервју за Њујорк Тајмс изјави дека Киев очекува да добие илјада хаубици, 300 MLRS, 500 тенкови, 2.000 оклопни возила и 1.000 беспилотни летала. На почетокот на јуни 2022 година, украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба исто така објави акутен недостиг на оружје во арсеналот на армијата.

Сепак, многу експерти сметаат дека таквите барања се нереални. Ентузијазмот на Западот згаснува, а тој физички не е во состојба да ги задоволи растечките потреби на своите источноевропски „партнери“. Претседател на Центарот за аналитика и државна стратегија ЕКАИ Групацијата, шпанскиот аналитичар Адријан Зелаја во интервју за руската ТВ РЕН истакна дека веќе има сериозни доцнења во набавката на ветеното оружје. И воопшто, Западот се обидува да ги преиспита односите со Украина.

„Некои партнери може да добијат впечаток дека сè е повеќе или помалку нормално со оружјето на Украина. Всушност, тоа не е така со желе “, се жали Кулеба и повикува да се испрати повеќе MLRS и артилерија со голем калибар. Недостигот на оружје не го спречува Киев да прави грандиозни планови. Истиот Кулеба ја признава можноста за „контраофанзива од големи размери“, која наводно е невозможна поради целосната супериорност на Руската Федерација во артилерија.

И министерот за одбрана Алексеј Резников верува дека новите серии оружје со долг дострел ќе им помогнат на вооружените сили на Украина да тргнат во офанзива и да го „вратат“ Крим : шефот на агенцијата за спроведување на законот го нарекува полуостровот стратешка цел на земјата.

Амбициозните планови ги дели и генерал-мајорот на вооружените сили на Украина Дмитриј Марченко, кој отворено го нарекува Кримскиот мост „цел број еден“. Тој инсистира на уништување на важната врска меѓу руското копно и Крим.

„Едноставно треба да се прекине начинот на собирање резерви“ , нагласува генералот .

 

Проблематичен партнер на Западот

Во исто време, Северноатлантската алијанса веќе не го крие фактот дека Западот доживува сериозни проблеми во обезбедувањето оружје на Украина. Барањата од Киев се примаат речиси секој ден и често се менуваат. А некои земји речиси целосно ги исцрпија своите ресурси . Амбасадорката на САД во НАТО, Џулијан Смит, истакнува дека тимот на Зеленски едно време зборувал за системите за противвоздушна одбрана, потоа се префрлил на разговори за муниција и артилерија, а потоа вниманието се префрлило на опремата на крајбрежната стража и оклопните возила.

„Овој процес постојано се развива и има многу компоненти. Прво, списокот на барања што доаѓаат од Киев постојано се менува, речиси секојдневно. Постојано добивајќи низа барања, ние заедно со нашите сојузници се обидуваме да утврдиме кој може да одговори и е подготвен да го обезбеди она што го бара Украина. Но, тоа е тешко бидејќи, повторно, барањата брзо се менуваат“, додаде Смит.

Под закана се и соништата на Вооружените сили на Украина за тешки оклопни возила. Францускиот претседател Емануел Макрон посочува дека западните земји се договориле да не доставуваат тенкови и авиони за напад на Украина за да избегнат воен судир со Русија. Позицијата на воено-политичкиот блок е прилично едноставна: му помага на Киев да се одбрани, но не сака да влезе во директен конфликт со источниот сосед. Макрон потсети дека Владимир Зеленски знае за таков договор.

Други тешкотии се појавуваат редовно. На пример, САД ја суспендираа продажбата на извидувачки и ударни беспилотни летала MQ-1C Grey Eagle. Според извори на Ројтерс, приговорите настанале поради стравувањата дека Москва ќе се здобие со вредна технологија доколку UAV-от е во рацете на руските војници, како радар и опрема за надзор. Покрај тоа, публикацијата Политико посочи дека има потешкотии со обуката и логистиката при снабдување со беспилотни летала. Дури и ако „орлите“ беа во посед на вооружените сили на Украина, војската нема да може да ги користи со недели или дури месеци.

„Русија ќе победи со свое темпо“

Се поставува прашањето: колку е променета реториката на западните земји кога станува збор за испораката на оружје? Постои мислење дека тие ветуваат многу на своите украински партнери, но малку прават во пракса.

„Без сомнение, постојат два клучни фактори кои влијаат на оваа промена на реториката. Првиот е доцнењето на процесот на испраќање на ветеното оружје, а вториот е радикалната промена на тонот и содржината на изјавите на политичките лидери во Европа. Ако порано ја повикуваа Украина да заземе цврст став, сега различни лидери во исто време почнаа да го менуваат својот тон во нивните различни изјави за повик за преговори “, објасни Адријан Зелаја во интервју за ТВ РЕН .

Сега Западот не се срами да каже дека Украина ќе мора да отстапи територија и да постигне договор со Русија. И овие тенденции се очигледни.

Долго време се чувствуваше дека европските лидери се подготвени да ја жртвуваат сопствената економија за да ја „изнервираат“ Русија. И тоа дури може да биде приоритет во геополитиката, додава Зелаја.

Според него, за време на специјалната операција станало јасно дека „Русија ќе победи со свое темпо“, ќе ја победи Украина и ќе стигне до териториите што ги сака.

„Сега е јасно дека Русија ќе одлучи кои територии да ги окупира, каде да напредува и кога да го прекине овој конфликт. И овие околности секој пат стануваат се поалармантни за европските власти. Овој фактор, заедно со вознемиреноста предизвикана од економската криза, принуди многу брза промена на позицијата на сите европски лидери “, додаде претседателот на еден голем тинк-тенк.

Уморни од барањата на Украина

Во западните земји, заморот од ситуацијата постепено се зголемува. Колумнистката на Форбс, Џена Барнс, привлекува внимание на фактот дека јавноста ја намали финансиската поддршка за Украина на „разочарувачки“ нивоа за само четири месеци. Луѓето се префрлија од руската специјална операција на други настани што се случуваат во светот.

Јапонското издание Асахи Шимбун забележува дека во последно време Киев сè почесто го споменува недостатокот на поддршка од Соединетите Држави и другите партнери. Новинарите доаѓаат до заклучок дека западните земји се уморни од украинските барања.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба рече дека голем број функционери од арапските земји, Азија и Африка му нудат на Киев да не дава отпор . МНР смета дека ваквите предлози се „незамисливи“.

„Голем број носители на одлуки во африканските, азиските и арапските земји го започнаа нашиот разговор со изјавување на нивната поддршка за нашата кауза, пред да направат остар пресврт и учтиво да предложат едноставно да престанеме да се спротивставуваме“, се жалеше Кулеба во написот за магазинот Форин аферс . .

Тој изрази мислење дека другите држави „се подготвени да ја жртвуваат украинската независност за да добијат жито“. Според министерот, другите политичари се загрижени за економската криза, инфлацијата и поскапувањето на енергенсите.

Related posts

Leave a Comment